Bieżnia domowa

Bieżnia domowa na wyciągnięcie ręki. Dostępna w każdej chwili. Zapewniająca skuteczny trening bez konieczności wychodzenia z domu, bez względu na panującą za oknem pogodę. Taki sprzęt to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą dbać o swoją kondycję, a jednocześnie nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Przyznajmy: trening na bieżni domowej można wykonać nawet podczas oglądania programu w telewizji lub filmu. Jakie rodzaje bieżni do biegania w domu można znaleźć na polskim rynku? Czym się różnią? Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

Przekonaj się!

Bieżnia domowa Ranking
Jaka Bieżnia domowa?
Ranking najlepszych >>>

Rodzaje bieżni domowych

Wśród bieżni domowych wyróżniamy przede wszystkim modele elektryczne i modele magnetyczne. Dzieli je sporo różnic, dlatego warto przyjrzeć się każdemu z rodzajów bliżej.

Zobaczmy!

Elektryczna bieżnia domowa

Bieżnia elektryczna jest napędzana energią elektryczną o sile 1,5-5 KM. Taśma maszyny wprawiana jest w ruch przez silnik, co stanowi duże ułatwienie zwłaszcza dla początkujących biegaczy, którzy nie mają wprawy w napędzaniu taśmy przy użyciu własnych mięśni. Takie rozwiązanie jest również idealne w przypadku treningów interwałowych (pozwala ono na wybranie tempa biegu i łatwe utrzymywanie go). Zapewnia efektywny i komfortowy trening, w czasie którego można dokładnie wyregulować prędkość i stopień nachylenia.

Zwykle bieżnie domowe pozwalają na regulację prędkości w zakresie od 0,8 do 25 km/h, a regulacja stopnia nachylenia terenu mieści się w granicach od 0 do 20%.

Bieżnia domowa
Bieżnia domowa / Jaka najlepsza? Cena, opinie biegaczy i ranking

Magnetyczna bieżnia domowa

Bieżnia magnetyczna (mechaniczna) oferuje regulację nachylenia i obciążenia, a także hamulec magnetyczny. Taśma wprawiana jest tu w ruch dzięki sile naszych mięśni, co wymaga większego wysiłku i utrzymywania odpowiedniego tempa biegu. Takie rozwiązanie może stanowić spore utrudnienie dla osób początkujących, dlatego poleca się je bardziej doświadczonym biegaczom.

Dodajmy jeszcze, że w sklepach znajdziemy również bieżnie z funkcją nordic walking. Co więcej, natkniemy się także na bieżnie o mniejszych rozmiarach, które przeznaczone są dla kobiet i dla dzieci.

Zobacz także jaki rower treningowy do domu będzie najlepszy.

Jaką bieżnię domową wybrać?

Na jakie elementy wyposażenia i parametry zwrócić uwagę, wybierając bieżnię do biegania w domu?

Oto kilka podpowiedzi:

 • Obszar bieżni – jej wymiary (szerokość i długość), zawieszenie, zakres regulacji nachylenia (symulacja biegu po terenie górzystym lub po równinie),
 • Rama bieżni – dopuszczalne obciążenie (maksymalna nośność powinna być nieco większa niż waga użytkownika),
 • Komputer – bieżnie domowe wskazują wiele parametrów, co znacznie ułatwia kontrolę nad treningiem: prędkość, czas ćwiczeń, przebieg, tempo, ilość spalonych kalorii. Niektóre nowoczesne bieżnie domowe mają możliwość połączenia z tabletem.

Podaliśmy już sporo informacji na temat podstawowych rodzajów bieżni domowych i parametrów, które mogą zaważyć na komforcie i efektywności treningów.

Czynników, które odgrywają ważną rolę podczas chodzenia na bieżni jest jednak znacznie więcej.

Sprawdź też jaki wioślarz do ćwiczeń sprawdzi się najlepiej.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając bieżnię domową?

Jednym z fantastycznych atutów bieżni domowych jest możliwość ich złożenia i wygodnego transportu lub też ułożenia, na przykład przy ścianie. Co więcej, profesjonalne bieżnie pozwalają na podpięcie pasa piersiowego oraz na dostosowanie prędkości biegu stosownie do tętna użytkownika. Duży komfort podczas treningu na bieżni zapewniają: minimalizacja głośności, akcesoria bezpieczeństwa oraz przyciski na uchwytach.

Warto również zwrócić uwagę na takie szczegóły jak serwis, gwarancja i łatwo dostępne części zamienne, a także możliwość samodzielnego montażu, instalacji i serwisu.

Dodatkowe funkcje w bieżniach domowych

Bieżnie do biegania w domu to nowoczesne sprzęty, w których znajdziemy całe mnóstwo dodatkowych funkcji.

Wśród nich warto wymienić między innymi:

 1. Możliwość wyboru programów i prędkości biegu,
 2. Możliwość włączenia muzyki (o ile bieżnia jest wyposażona w wejście na słuchawki lub głośniki),
 3. Wibrujący pas do masażu,
 4. Uchwyty na rączce,
 5. Kabel audio jack,
 6. Wentylator,
 7. Tłumienie i energetyczne sprzężenie zwrotne,
 8. Możliwość podłączenia do aplikacji sportowych,
 9. Ekran dotykowy z dostępem do treści rozrywkowych, takich jak Chrome-Browser, Instagram, Spotify, YouTube, Netflix,
 10. Nowoczesne systemy amortyzacji zapewniające przyjemny i dynamiczny bieg.

Bieżnia domowa a programy treningowe sterowane pulsem

Trening sterowany pulsem pozwala na dopasowanie zakresu tętna w taki sposób, by szybciej osiągnąć zamierzone efekty, takie jak poprawa wydolności i wytrzymałości czy też odchudzanie. Na uchwytach bieżni wbudowane są czujniki tętna, ale można także zdecydować się na zakup pasa piersiowego, zapewniającego większą precyzję pomiaru podczas treningu.

Bieżnia steruje kątem nachylenia lub prędkością tak, by trenująca osoba osiągnęła i utrzymywała daną częstotliwość skurczy mięśnia sercowego.

Zobacz też jaki stepper skrętny wybrać.

Jakich efektów można się spodziewać po regularnych treningach na bieżni domowej?

Bieżnia domowa to sprzęt, który pozwala na stymulację naturalnych ruchów, jakie wykonuje się podczas chodzenia i biegania. Systematyczne treningi wykonywane na bieżni umożliwiają szybkie spalanie kalorii, a także wzmocnienie mięśni i poprawę ogólnej kondycji.

Bieżnia do biegania w domu
Bieżnia do biegania w domu / Jaka najlepsza? Cena, ranking i opinie

Producenci bieżni domowej

Marki, które oferują bieżnie domowe, to między innymi Kettler, Horizon, Duke Fitness, Taurus, Vision.

Cena bieżni domowych

Cena bieżni do biegania w domu waha się w granicach od 400 do 4400 złotych. Jej wysokość w większości zależy od specjalnego wyposażenia i dodatkowych funkcji.

Opinie o bieżniach domowych

Stosowałaś/stosowałeś lub stosujesz bieżnię domową do swoich treningów? Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem, udzielić porad, jaką bieżnię domową najlepiej wybrać? Doskonale! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje wskazówki i opinie dotyczące bieżni do biegania w domu i gorąco do tego zachęcamy!

Bieżnie domowe / Ranking najlepszych

Jesteś na etapie podejmowania decyzji, jaką bieżnię do biegania w domu wybrać i kupić? Zastanawiasz się, który model będzie najlepszy, a jednocześnie nie nadszarpnie zbytnio Twojej kieszeni? W takim razie koniecznie zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie bieżni domowych wraz z porównaniem cen i danych technicznych poszczególnych modeli.

Dodaj opinie na forum