Bryczesy damskie

Bryczesy damskie to jeden z tych elementów stroju jeździeckiego, który powinien nam zapewnić nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo. Obecnie mamy w sklepach ogromny wybór bryczesów damskich, dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o poszczególnych modelach tak, żeby móc wybrać te najlepsze dla siebie. Z jakich materiałów mogą być wykonane damskie bryczesy i czym się różnią? Czy lepiej wybrać model z pełnym lejem, czy też kolanowym? Czy warto kupić termobryczesy? Na te pytania, a także na wiele innych, znajdziecie tu odpowiedzi.

Czym się charakteryzują bryczesy damskie do jazdy konnej?

Bryczesy do jazdy konnej zapewniają większy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy w siodle. Podwyższony stan pozwala zakryć plecy, a po wewnętrznej stronie nogawek spodnie nie mają szwów, dzięki czemu nie uwierają i nie obcierają. Stosuje się tu zakończenie nogawek elastyczną wstawką (wcześniej najczęściej były to rzepy). Spodnie te więc nie uwierają, nie rozpinają się i nie odstają od nogi. Bryczesy damskie mają tak zwany lej, czyli wzmocnienie po wewnętrznej stronie nogawek. Za chwilę przyjrzymy się temu bliżej.

Jakie bryczesy damskie wybrać? O materiałach

Od bryczesów oczekujemy tego, by były wygodne, dobrze dopasowane, a przy tym wytrzymałe. Dlatego też produkuje się je ze specjalnych tkanin, zapewniających odpowiedni przepływ powietrza, rozciągliwych, dobrze izolujących, a do tego łatwych w utrzymaniu w czystości.

  • Bryczesy damskie z domieszką bawełny przewyższającej 60% gwarantują dobrą cyrkulację i lekką rozciągliwość. Są też miłe w dotyku.
  • Domieszka nylonu lub poliamidu daje nam pewność, że bryczesy będą przewiewne, elastyczne i trwałe.
  • Domieszka elastanu na poziomie 5-10% zapewnia z kolei dużą rozciągliwość materiału.
Bryczesy damskie
Bryczesy damskie / Internetowy sklep jeździecki

Rodzaje lejów w bryczesach damskich

Bryczesy damskie, jak już wspomnieliśmy, zawierają dodatkowe wzmocnienie zwane lejem. Taki lej może być pełny lub krótki (kolanowy).

Czym się różnią?

Pełny lej to obszycie materiałem antypoślizgowym wewnętrznej strony nogawek w miejscu, w którym noga jeźdźca przylega do siodła. Z kolei krótki lej obejmuje tylko wewnętrzną stronę kolan, co zapewnia lepszą przyczepność tylko w tym miejscu, ale jednocześnie daje większą swobodę ruchów. Noszenie bryczesów z lejem kolanowym zwykle zaleca się osobom stawiającym swoje pierwsze kroki w jeździectwie.

Z jakich materiałów mogą być wykonane leje w bryczesach?

Leje w bryczesach mogą być wykonane z następujących materiałów:

  1. Tkanina. To rozwiązanie spotykane najczęściej w bryczesach młodzieżowych z krótkim lejem lub też w bryczesach dziecięcych.
  2. Syntetyczna skóra lub zamsz. Sztuczne zamienniki skóry i zamszu zmniejszają poślizg w siodle, a do tego zapewniają dużą wygodę i trwałość.
  3. Silikon. To materiał doskonale trzymający w siodle, a do tego trwały i wygodny.

Bryczesy damskie ocieplane

Termobryczesy (bryczesy damskie ocieplane) świetnie sprawdzą się wtedy, gdy jeździmy konno na otwartym placu, w terenie albo na nieogrzewanej hali. Szyje się je z miękkich, ciepłych tkanin, takich jak na przykład softshell lub corkshell. Zapewniają one zwiększenie izolacji termicznej nawet o połowę.

Gdzie kupić damskie bryczesy?

Wiele osób szuka bryczesów damskich w sklepach stacjonarnych lub sieciach sportowych takich jak Decathlon. Warto także sprawdzić jaką ofertę ma internetowy sklep jeździecki ponieważ może się okazać, że ceny w sklepach jeździeckich stacjonarnych a tych internetowych online mogą się różnić. A sprawdzenie sklepu jeździeckiego w internecie zajmuje mniej czasu niż długa wyprawa do sklepu stacjonarnego.

Dodaj opinie na forum