Ćwiczenia na cellulit na udach

Ćwiczenia na cellulit na udach to doskonały sposób nie tylko na pozbycie się „pomarańczowej skórki”, ale także na wzmocnienie mięśni. Cały zestaw takich ćwiczeń jest prosty, nie wymaga dodatkowych sprzętów (poza małym wyjątkiem) i można go bez problemu wykonywać w domu.

Cellulit najczęściej atakuje skórę ud, dlatego dziś przedstawiamy rozgrzewkę, ćwiczenia, a także stretching, jaki warto wykonać po ćwiczeniach. Bez względu na to, czy już próbowałaś kiedyś ćwiczeń, ale ich zaniechałaś, czy też podchodzisz do nich po raz pierwszy, skorzystanie z nich na pewno przyniesie dobre efekty.

Wystarczy pamiętać o jednym, małym szczególe.

Jakim?

Sprawdź!

Ćwiczenia na cellulit na udach
Ćwiczenia na cellulit na udach

Jakie ćwiczenia na cellulit na udach są najlepsze?

Na pytanie zawarte w tytule odpowiemy nieco przewrotnie: wszystkie. Wszystkie ćwiczenia na cellulit na udach mogą przynieść fantastyczne rezultaty, o ile będziemy je wykonywać systematycznie. To jeden z podstawowych warunków. Kolejnym warunkiem jest ćwiczenie co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 40 minut.

Dlaczego?

Organizm człowieka zaczyna spalać tłuszcz po 30 minutach intensywnych ćwiczeń, dlatego krótsze sesje nie przyniosłyby spodziewanych efektów – w likwidowaniu cellulitu redukcja lipidów ma ogromne znaczenie. Co więcej, warto podczas ćwiczeń angażować całe ciało (odpowiednia postawa, napięte mięśnie brzucha i pośladków).

W ten sposób wysmuklamy całą sylwetkę, nie tylko wybrane partie ciała.

Rozgrzewka w ćwiczeniach na cellulit na udach

Jak w przypadku każdej intensywnej aktywności fizycznej, wykonywanie ćwiczeń na cellulit na udach należy rozpocząć od rozgrzewki. Najlepiej, by trwała ona co najmniej 15 minut i zawierała skłony, skoki, bieg w miejscu czy pajacyki. Doskonale rozgrzeje nasze mięśnie również bieg na bieżni lub jazda na rowerku stacjonarnym.

Ćwiczenia na cellulit na udach – przysiady

Przysiady (w nieco zmienionej formie, jak się zaraz okaże) to jedne z najlepszych ćwiczeń na cellulit na udach.

Jak je prawidłowo wykonywać?

W pozycji stojącej ustawiamy stopy na zewnątrz i wykonujemy przysiady bez przerwy przez dwie minuty. Ważne jest przy tym utrzymanie prawidłowej pozycji: proste plecy, ściągnięte łopatki, napięte mięśnie brzucha i biodra wysunięte do tyłu. Kolana nie mogą wychodzić poza linię stóp.

Ćwiczenia na cellulit na udach – przysiady ze sztangą

Nieco trudniejszą wersją wspomnianych powyżej przysiadów są przysiady ze sztangą. Pozwalają one nie tylko na redukcję cellulitu, ale także rzeźbienie mięśni ud i pośladków. Do ćwiczenia wykorzystujemy sztangę o wadze od 5 do 10 kilogramów.

Uwaga!

Zaczynamy od mniejszego obciążenia i systematycznie je zwiększamy.

Ćwiczenia na cellulit na udach – wypady w przód

Wypady w przód to kolejne skuteczne ćwiczenie na cellulit na udach. W pozycji stojącej splatamy z przodu dłonie. Wystawiamy do przodu raz jedną nogę, raz drugą, przenosząc na nią ciężar. W wypadzie pozostajemy przez 10 sekund i wracamy do pozycji wyjściowej. Zmiana nogi. Wykonujemy po 10 wypadów na każdą nogę.

Cellulit na udach ćwiczenia
Cellulit na udach ćwiczenia

Ćwiczenia na cellulit na udach – wypady nóg w tył

Wypady nóg w tył wymagają sporego wysiłku i dobrej równowagi, jednak są bardzo skuteczne w walce z cellulitem i wzmacniają mięśnie ud i pośladków. W pozycji stojącej ustawiamy nogi na szerokość bioder. Wykonujemy wypad jednej nogi w tył z jednoczesnym obniżeniem bioder prostopadle nad podłogę. Noga, którą wykonujemy wypad, pozostaje zgięta, a druga pozostaje wyprostowana w kolanie.

W wypadzie pozostajemy 5 sekund i następnie wracamy do pozycji wyjściowej.

Zmiana nogi.

Ćwiczenie wykonujemy po 10 wypadów na każdą nogę. Z czasem możemy zwiększyć stopień trudności, biorąc do rąk hantle.

Ćwiczenia na cellulit na udach – wymachy nóg w pozycji stojącej

Wymachy nóg wzmacniają nogi, uda i pośladki. Stoimy w pozycji wyprostowanej. Unosimy jedną nogę do boku i powoli ją opuszczamy. Wykonujemy jedną nogą 20 powtórzeń i zmieniamy stronę.

Ćwiczenia na cellulit na udach – wymachy nóg w klęku podpartym

Pozycją wyjściową w tym ćwiczeniu, jak sama nazwa wskazuje, będzie klęk podparty. W tej pozycji dłonie układamy na szerokość ramion, utrzymujemy proste plecy, wciągamy brzuch, dbając przy tym o to, by głowa stanowiła przedłużenie kręgosłupa. Podczas wdechu unosimy nogę ugiętą w kolanie pod kątem prostym (udo znajduje się równolegle do podłogi), pamiętając przy tym, by plecy pozostały nieruchome, a pośladki były napięte. Przy wydechu powoli opuszczamy nogę, wracając do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie wykonujemy po 10 razy na każdą nogę.

Ćwiczenia na cellulit na nogach – mostek biodrowy

Przyjmujemy pozycję wyjściową, to jest leżenie na plecach z rękoma wzdłuż ciała. Stopy oparte płasko na podłodze i ustawione na szerokość bioder. Kolana ugięte pod kątem prostym. Unosimy biodra do góry i napinamy mięśnie pośladków, ud i brzucha. Wytrzymujemy w tej pozycji 10 sekund, a następnie opuszczamy biodra, nie dotykając podłogi. Taki ruch powtarzamy od 10 do 20 razy.

Ćwiczenia cardio na cellulit na udach

Opisane powyżej ćwiczenia na cellulit na udach dobrze jest wykonywać na zmianę z ćwiczeniami cardio. Przykładowa seria: 10 wypadów, 2 minuty biegu w miejscu, 2 minuty przysiadów, 2 minuty pajacyków. Przypominamy, że cała sesja powinna trwać co najmniej 40 minut.

Jakie ćwiczenia na cellulit na udach
Jakie ćwiczenia na cellulit na udach

Dodatkowe ćwiczenia na cellulit na udach

Jakich efektów możemy się spodziewać po systematycznym i prawidłowym wykonywaniu takich ćwiczeń? Przede wszystkim będzie to redukcja cellulitu, ale także wyrzeźbienie sylwetki, wzmocnienie mięśni i poprawa kondycji. Świetne rezultaty przynoszą także inne aktywności: ćwiczenia z hula hop (w sklepach można kupić takie ze specjalnym masażerem na cellulit), ćwiczenia interwałowe na cellulit, bieganie, nordic walking czy też pływanie.

Stretching na koniec ćwiczeń na cellulit na udach

Wszelkie intensywne ćwiczenia powinno się zakończyć sesją rozciągania, które służy wyciszeniu i rozluźnieniu mięśni.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń rozciągających do wykonania po ćwiczeniach na cellulit ud:

  1. Siad prosty, palce stóp skierowane do góry. Pochylamy tułów do przodu, jednocześnie wyciągając przed siebie proste ręce. Wytrzymujemy w tej pozycji kilkanaście sekund i wracamy do pozycji wyjściowej.
  2. W pozycji stojącej opieramy się prawą ręką o krzesło. Uginamy lewą nogę w kolanie i chwytamy ją z tyłu za kostkę, przyciągając ją do pośladka. Zmiana nogi.
  3. Pozycja stojąca, stopy szeroko rozstawione, jedna noga wysunięta do przodu i zgięta w kolanie. Stopa przylega całą powierzchnią do podłoża. Druga stopa wypchnięta do tyłu, niemal wyprostowana. Pamiętamy o prawidłowej pozycji: plecy tworzą linię prostą z biodrami i są lekko pochylone do tyłu. Zmiana nogi.
  4. Leżenie przodem z tułowiem podpartym na łokciach. Nogi wyprostowane. Unosimy biodra i przyciągamy lewe kolano do lewego łokcia, opierając przez cały czas nogę na podłożu. Wytrzymujemy w tej pozycji, aż poczujemy rozciąganie mięśni pośladkowych. Powrót do pozycji wyjściowej i zmiana nogi.

Opinie o ćwiczeniach na cellulit na udach

Wykonywałaś już ćwiczenia na cellulit? Któreś z nich są szczególnie skuteczne według Ciebie? A może znasz inne, które przynoszą dobre rezultaty? Swoje opinie, wskazówki i porady można zamieszczać w komentarzach!

Dodaj opinie na forum