Druk 3D w sporcie to dziedzina zyskująca coraz większą popularność. Przykładowo znane marki obuwia proponują nam bowiem ulepszone modele butów z wykorzystaniem tej technologii.
To, co stanowi o sile tej techniki, to produkty do biegania, piłki nożnej i innych znanych dyscyplin.
To jednak nie wszystko bo druk 3D w sporcie znajduje zastosowanie w takich przedmiotach, jak narty, ochraniacze na zęby, różne materiały, okulary i inne funkcjonalne elementy w różnych kategoriach.
Wiąże się to z masową personalizacją i niestandardową produkcją sprzętu, jaki może przyczynić się do osiągania sukcesów.
Addytywne technologie – bo o nich mowa – istnieją także dla nowych produktów. Wiele marek kieruje się w stronę innowacji, jakie są przekładane na kolejne sukcesy.
Zatem są to inwestycje na ciągły rozwój i digitalizację, jakie wydają się znakiem XXI wieku!
Zobaczmy, co warto wiedzieć o tej technice druku 3D w sporcie i jak jest wykorzystywana w tej dziedzinie?
Zapraszamy do lektury!
Druk 3D w sporcie – jaki wybrać?
Rewolucyjny druk 3D w sporcie ma wiele twarzy. Dzięki niemu można w znacznie szybszym czasie wykonać przedmioty codziennego użytku w sporcie.
Designerzy pracują nad coraz bardziej precyzyjnym i nowoczesnym drukiem 3D w sporcie, co ma już swoje podwaliny i zaczyna być z roku, na rok coraz bardziej popularne.
Wiele produktów zreazlizowanych w taki sposób mogłoby nigdy nie ujrzeć światła dziennego, być niemożliwymi do zrobienia lub znacznie wyższym kosztem.
To często bardzo skomplikowane rozwiązania, jakich nie osiągnie się tradycyjnymi metodami produkcji.
Druk 3D w sporcie polega na tym, że modyfikuje się plik 3D poprzez specjalne oprogramowanie, a potem drukuje w zaledwie parę godzin zupełnie unowocześnioną wersję produktu.
Wydaje się proste, prawda?
Zobaczmy zatem, jaki druk 3D w sporcie wybrać?
Druk 3D w sporcie – parametry
Ta cała innowacja, jak rodem z filmu science-fiction, bo tak niektórzy mogliby ją nazwać, jest oparta np. o technologię MJF i SLS, co pozwala zarówno wykonać szybko cykle produkcji, jak i stworzyć elementy lepiej dopasowane i spersonalizowane dla sportowców.
Zostają takie elementy wykorzystane też na igrzyskach olimpijskich, nie tylko na lokalnych i regionalnych zawodach.
Sięga ta technika także takich akcesoriów jak: nagolenniki piłkarskie, kaski, siedziska i wózki, a w przyszłości będzie dotyczyć również opasek na rękę do tenisa, koszulek do biegania, czy jeszcze lepszych butów, po prostu.
Takie produkty mają też takie zalety, że mogą wpływać na jakość i efektywność trenowania, co już znalazło swoje zainteresowanie i zastosowanie w tenisie stołowym.
Sprzęt wykonany w druku 3D w sporcie daje o wiele lepsze wyważenie, dostosowanie wagi, czy poprawę przyczepności.
Wszystko to staje się realne i możliwe jako bardzo korzystna usługa dla klientów.
Inne znane technologie druku 3D w sporcie to:
- FDM
- PolyJet
- SLA
- DMLS
Druk 3D w sporcie – zalety
Takie akcesoria powstałe w wyniku druku 3D mają wiele zalet.
Między innymi mają lepszą jakość i wytrzymałość na uderzenia, naciski i naprężenia. W ten sposób mogą np. powstać serie limitowane, jakie za sprawą innego formowania nie byłyby możliwe i opłacalne.
Ponadto, są to przedmioty dopasowane do indywidualnych potrzeb i możliwości sportowców, a nie masowe, z jakich korzysta każdy.
Druk 3D w sporcie umożliwia niski koszt i łatwość tworzenia prototypów, a w związku z tym jest przyszłością nie tylko w tej dziedzinie.
Produkty wykonane metodą addytywną są dużo bardziej sprawne podczas ćwiczeń i nie są dostępne jeszcze aż tak masowo, jak zwykłe.
Niebywałą zaletą takiej technologii jest możliwość personalizacji, co czyni ją coraz bardziej atrakcyjną na rynku, jako formę produkcji.
W ten bowiem oto sposób przed zawodnikami rozwiązywane zostają dylematy i spełniane wyzwania odnośnie bicia rekordów.
Druk 3D w sporcie – właściwości
Druk 3D w sporcie ma kilka ważnych funkcji i właściwości, jakie czynią go wyjątkowym. Zobaczcie sami, bo jest to:
- Lepsza jakość
- Niski koszt jednostkowy
- Efektywność
- Wytrzymałość
- Ergonomiczność i innowacyjność
- Personalizacja
Wysoka jakość to bardzo ważny czynnik, pożądany przez sportowców, jak i koncerny obuwnicze.
Razem z tym idzie w parze optymalizacja kosztów, co znacznie przyspieszy i obniży finansowo produkcję sprzętu dla dziedziny sportu.
Z tymi powyższymi funkcjami wiążą się też efektywność i personalizacja, co pozwala dopasować produkty do indywidualnych potrzeb i będzie na pewno bardzo szeroko stosowane w przyszłości.
Dziś wydaje się, że technologia nie zna już granic, gdyż jeszcze kilka, czy kilkadziesiąt lat temu, to było zupełnie niewyobrażalne.
A zatem przykładowo buty wykonane w technice druku 3D w sporcie będą na pewno o wiele bardziej ergonomiczne i wygodne oraz mogą stać się kluczem do sukcesu podczas codziennych treningów, jak i zawodów.
Jaki druk 3D w sporcie będzie najlepszy?
Teraz tylko jeszcze pozostaje tajemnicą, jaki druk 3D w sporcie będzie najlepszy? Oto jest pytanie!
Po to, aby porządnie wydrukować przedmiot potrzeba zaawansowanej technologii i dobrych filamentów. Warto zatem w tej kwestii zdać się na profesjonalistów w swoim fachu, czyli specjalistów druku 3D.
Jeśli bowiem potrzebujemy wsparcia w druku 3D w sporcie, gdzie zwykle gra toczy o się o sekundy na mecie, a odpowiednie przygotowanie może zaważyć na ostatecznym wyniku – powinniśmy zaufać technologii.
Za dobrymi ćwiczeniami i akcesoriami sportowymi stoi bowiem właśnie produkcja trójwymiarowa.
Materiały wykorzystywane w druku 3D w sporcie mają różne właściwości i nazywane są filamentami, a także mogą być odporne na różne szkodliwe czynniki.
Druk 3D w sporcie można stosować bardzo szeroko i np. też wykorzystywać do produkcji części do rowerów.
Cena druku 3D w sporcie
Cena druku 3D w sporcie pozwala minimalizować koszty bez straty jakości. W związku z tym można zyskać wiele oszczędności i mieć jedyny w swoim rodzaju produkt, jaki można personalizować.
Koszt wykonania takiego elementu z tworzywa jest często niższy aniżeli produkcja wytryskowa lub obróbka CNC z metalu.
A zatem wiąże się to z wygodą, ponieważ nie potrzeba mieć własnego zespołu specjalistów, sprzętu i nakładów. Wystarczy drukarka 3D u wyspecjalizowanej firmy.
Cena druku 3D w sporcie zależy od kilku czynników, takich jak: konkretna technologia, materiał, koszty amortyzacji maszyny i roboczogodziny pracy drukarki i obróbki końcowej.
Trzeba zatem wziąć pod uwagę także możliwość wyceny, a po to, aby to zrobić należy przesłać do fachowców plików np. w formacie STL lub STEP.
Opinie o druku 3D w sporcie
Opinie o druku 3D w sporcie są bardzo pozytywne, jak zresztą w innych dziedzinach, gdzie się go wykorzystuje.
Wraz z rozwojem technologii musiał on bowiem przywędrować także i do sportu.
Właśnie w tej dziedzinie ma spore znaczenie, ponieważ podnosi możliwości i efektywność treningów i zawodów sportowych. Służy ulepszaniu zaopatrzenia sportowców i jest już bardzo słynny w tym zakresie.
Jeśli chcemy z kolei przekonać się o prawdzie tych słów wystarczy włączyć internet i sprawdzić, jak bardzo druk 3D w sporcie unowocześnia i rozwija ten aspekt.
Marki butów prześcigają się w coraz to nowszych propozycjach obuwia, wykonanych metodą 3D.
To tylko potwierdza, jak ta gałąź produkcji przyrostowej rewolucjonizuje myślenie i działanie w sporcie.
A więc przekonaj się teraz sam/a, jak bardzo ważny i korzystny jest druk 3D w sporcie! Jeśli masz wątpliwości jeszcze to zamierzamy je rozwiać. Zajrzyj na Druk 3D / Co to jest, do czego służy druk przestrzenny? Sprawdźmy!
Gdzie kupić druk 3D sporcie?
Warto dowiedzieć się, gdzie można kupić druk 3D w sporcie, ponieważ zapewne za parę lat może to okazać się nam potrzebne i być już standardem.
Dziś, dla wielu to czarna magia, a efekty i sposób tworzenia produktów tą metodą wydaje się jak z filmu fantasy.
Niemniej jednak po to, aby skorzystać z takiego rozwiązania trzeba udać się do pracowni druku 3D w sporcie, która wykona dla nas projekt produktu.
Z reguły wystarczy wysłać plik CAD do wyceny lub wskazać, by firma zrobiła to za nas. Większość drukarni 3D działa bowiem „od pomysłu do produktu”.
Taka pracownia zapewni doradztwo w zakresie wydruku i dobierze za nas odpowiednią technologię i materiał.