Dysk do ćwiczeń

Dysk do ćwiczeń, nazywany też dyskiem korekcyjnym, poduszką sensomotoryczną czy też dyskiem rehabilitacyjnym, to sprzęt, który doskonale sprawdza się zarówno w dodatkowych treningach dla sportowców, jak i w rehabilitacji. Już samo utrzymanie na nim równowagi w pozycji stojącej stanowi wyzwanie, a dodatkowe ćwiczenia i zastosowania sprawiają, że taki dysk ma szansę stać się jednym z najważniejszych (a przy tym bardzo tanich!) sprzętów stosowanych do ćwiczeń.

Jak dokładnie wygląda, w jaki sposób można go wykorzystać, na czym polega jego stosowanie i jakich efektów można się spodziewać po treningach z jego użyciem?

Dysk do ćwiczeń Ranking
Jaki Dysk do ćwiczeń?
Ranking najlepszych >>>

Jak wygląda dysk do ćwiczeń?

Dysk do ćwiczeń to rodzaj spłaszczonej, okrągłej poduszki o niewielkich rozmiarach. Wykonana jest ona z tworzywa sztucznego i wypełniona powietrzem (jego ilość można samodzielnie regulować dzięki zaworkom i załączonej pompce). Na górnej części dysku znajdują się zwykle wypustki, które zapobiegają ześlizgnięciu się z poduszki, a jednocześnie zapewniają stabilną pozycję.

Do czego służy dysk do ćwiczeń?

Dysk do ćwiczeń równoważnych ma wiele zastosowań. Efektem wykorzystywania go podczas ćwiczeń jest korekcja postawy, a także wzmocnienie mięśni grzbietu. Co więcej, jeśli przebywamy przez dłuższy czas w pozycji siedzącej i podłożymy taki dysk pod pośladki, to odciążymy w ten sposób odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a ponadto dysk wymusi na nas utrzymywanie prawidłowej pozycji.

Dyski do ćwiczeń stosowane do siedzenia stymulują mikroruchy krążków międzykręgowych kręgosłupa, dzięki czemu unikamy uciążliwych bólów (tak zwane siedzenie dynamiczne).

Co więcej, dysk do ćwiczeń można także stosować do masażu stóp.

Sprawdź też gumy do ćwiczeń.

Dysk do ćwiczeń
Dysk do ćwiczeń / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, ranking i opinie

Dysk do ćwiczeń równowagi

Dysk do ćwiczeń to przede wszystkim sprzęt służący do poprawy równowagi. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie w przypadku rehabilitacji po różnego rodzaju kontuzjach, zwłaszcza w obrębie nóg. Na przykład po zwichnięciu stawu skokowego ważne jest przywrócenie normalnej funkcji kostki w jak najszybszym czasie, a także zapobieganie ponownej kontuzji stawu podczas takich aktywności jak chodzenie, bieganie, czy nawet stanie. Oprócz zwykłej rehabilitacji polegającej na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających, należy wdrożyć także ćwiczenia mające na celu zwiększenie poczucia stabilizacji ciała w przestrzeni.

Zdolność ta, w dużej mierze nieświadoma, umożliwia nam na przykład chodzenie w ciemności bez utraty równowagi. Trening równowagi (do którego świetnie nadaje się dysk do ćwiczeń balansujących) zapobiega ponownemu uszkodzeniu stawu skokowego, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z więzadłami.

Jak już wspomnieliśmy, poduszka sensomotoryczna może być używana jednak nie tylko w powrocie do zdrowia.

Wybierz także najlepsze gumy oporowe do ćwiczeń.

Dysk do ćwiczeń balansowych dla osób starszych

Wykorzystanie dysku do ćwiczeń równoważnych odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji u osób starszych. Treningi równoważne poprawiają stabilność postawy przy chorobie Parkinsona, w stwardnieniu rozsianym, a także po udarze. Pozwalają one zapobiegać urazom i upadkom. W celu zminimalizowania ryzyka przewlekłej choroby i zachowania funkcji sprawnościowych zaleca się zachowywanie co najmniej półgodzinnej aktywności o umiarkowanym natężeniu oraz treningi z użyciem dysku do ćwiczeń równowagi. Ćwiczenia te należy wykonywać codziennie.

Dysk do ćwiczeń balansowych a długotrwałe siedzenie

Siedzenie na dysku do ćwiczeń równoważnych to najłatwiejszy sposób na wykorzystanie tego sprzętu. Niestabilność dysku wywołuje nieustanną pracę mięśni, wymuszając prawidłową pozycję ciała podczas siedzenia.

Uwaga!

Należy tu zwrócić szczególną uwagę na to, by wysokość siedziska wraz z poduszką była odpowiednio dopasowana.

Jak ją odpowiednio wyregulować?

Nasza pozycja będzie prawidłowa, jeśli zgięcie pomiędzy tułowiem a udami będzie tworzyć kąt prosty oraz gdy taki sam kąt będą tworzyć nasze uda i podudzia.

Dynamiczne siedzenie na dysku do ćwiczeń równoważnych sprawia, że nasze ciało bez przerwy pracuje, dlatego też potraktuje je ono jako wysiłek. Stąd czas przeznaczony na siedzenie na takim dysku należy wydłużać stopniowo, z tygodnia na tydzień.

Zobacz także twister do ćwiczeń.

Jaki Dysk do ćwiczeń
Jaki Dysk do ćwiczeń wybrać? Opinie, cena w sklepach i ranking

Przykładowe ćwiczenia z dyskiem

Jak już wspomnieliśmy, już sama próba ustania na dysku czy też nawet siedzenie, stanowią swego rodzaju ćwiczenie. Jeśli jednak chcemy optymalnie wykorzystać taki dysk, to warto wykonywać na nim ćwiczenia.

Jakie?

Oto kilka przykładów:

  • Przysiady (pobudzają do pracy mięśnie poprzeczne brzucha, mięśnie dna miednicy i przeponę, a dodatkowo poprawiają koordynację ruchową).
  • Balansowanie na jednej nodze (im twardsza, czyli im bardziej napompowana poduszka, tym trudniejsze będzie to ćwiczenie. Wzmacnia ono mięśnie pośladków, brzucha i nóg i stanowi świetne wsparcie dla treningu biegowego).
  • Odbijanie rękoma piłki od ściany w pozycji stojącej na dysku.
  • Podskoki na dysku lub też – w wersji trudniejszej – na kilku dyskach, które ustawimy obok siebie. Dodatkowym utrudnieniem będzie tu konieczność lądowania za każdym razem na innej nodze.
Najlepszy Dysk do ćwiczeń
Najlepszy Dysk do ćwiczeń

Czy dysk obrotowy do ćwiczeń i dysk do ćwiczeń równowagi to to samo?

Dysk do ćwiczeń często mylony jest z dyskiem obrotowym. Chociaż oba sprzęty są do siebie podobne, to jednak ich zastosowanie jest inne. Dysk obrotowy, inaczej nazywany też twisterem, to sprzęt, na którym wykonujemy ruchy prawo-lewo w pozycji stojącej. Pozwala on na wyćwiczenie przede wszystkim talii i brzucha.

Cena dysku do ćwiczeń równoważnych

Cena dysków do ćwiczenia równowagi waha się w granicach od 20 do 120 złotych.

Producenci dysków do ćwiczeń balansowych

Wśród producentów dysków do ćwiczeń równoważnych można wymienić między innymi takie marki jak Promado, Ewamed, Thera Band, Togu.

Opinie o dyskach do ćwiczeń

Chcesz podzielić się swoim doświadczeniem związanym ze stosowaniem dysku do ćwiczeń? Możesz polecić jakiś model lub odradzić? Chcesz zadać pytanie? To świetnie! Wszystkie uwagi, opinie i wskazówki można zamieszczać w sekcji komentarzy. Każda opinia na temat dysków do ćwiczeń się liczy!

Dysk do ćwiczeń równowagi / Ranking najlepszych

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie, dobrego dysku do ćwiczeń balansowych, to koniecznie zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie najchętniej obecnie kupowanych modeli wraz z porównaniem cen.

Dodaj opinie na forum