Ekspander gumowy

Ekspander gumowy to niewielki przyrząd do ćwiczeń, który pozwala na trening wzmacniający i rozciągający. Jest niedrogi i lekki, a do tego może być wykorzystywany nie tylko do ćwiczeń ogólnorozwojowych, ale także specjalistycznych, czy w procesie rehabilitacji. To jeden z tych przyrządów, które mogą zastąpić nam wiele skomplikowanych, ciężkich i drogich sprzętów spotykanych na siłowni.

Trzeba go tylko odpowiednio stosować.

Jakie są rodzaje ekspanderów, jakie ćwiczenia można dzięki nim wykonywać i na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy dla siebie model? O tym wszystkim już za chwilę.

Ekspander gumowy Ranking
Jaki Ekspander gumowy?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest ekspander gumowy?

Na ekspander gumowy składają się dwa uchwyty połączone ze sobą linkami. Mogą być one wykonane z gumy lub ze sprężyn. Uchwyty służą do trzymania rękami lub też do zahaczania o stopy. Podczas wykonywania ćwiczeń silnie rozciągamy linki, co znakomicie wpływa na mięśnie.

Trening z wykorzystaniem ekspandera gumowego może stanowić świetny wstęp do ćwiczeń pod obciążeniem.

Ekspander gumowy
Najlepszy ekspander gumowy? Mamy go! Sprawdź ceny w rankingu i opinie na forum.

Jaki ekspander gumowy wybrać i kupić?

W sklepach znajdziemy różne typy ekspanderów gumowych, a do najpopularniejszych należą:

 1. Klasyczny ekspander z uchwytami oraz z gumą (gumami) lub sprężyną (sprężynami). W niektórych modelach istnieje możliwość regulacji, a także wymiany elementów.
 2. Ring (ekspander gumowy w kształcie koła lub elipsy) z dwoma uchwytami. Taki rodzaj ekspandera jest polecany do treningów pilates.
 3. Ekspander w kształcie ósemki. Podobnie jak w przypadku modelu klasycznego, taki ekspander ma uchwyty oraz linki. W środkowej części są one jednak ze sobą złączone, tworząc kształt ósemki.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że podobne zastosowanie mają gumy oporowe do ćwiczeń, które jednak pozbawione są uchwytów i mają formę taśmy lub szarfy.

Ekspandery gumowe a metalowe

Jakie są różnice pomiędzy ekspanderami gumowymi a metalowymi? To pytanie pojawia się najczęściej wtedy, gdy chcemy podjąć decyzję o zakupie tego przyrządu do ćwiczeń.

Sprawdźmy więc, co łączy, a co różni oba modele.

Ekspander metalowy (ze sprężynami) uznawany jest za mniej rozciągliwy, a przez to jednocześnie mniej funkcjonalny od gumowego. Tu jednak należy zaznaczyć, że w przypadku osób z większym doświadczeniem w wykonywaniu ćwiczeń pod obciążeniem większy opór może stanowić zaletę.

Nowoczesne modele ekspanderów najczęściej wykonywane są z gumy, którą można rozciągać silniej niż sprężyny. Poszczególne gumy mogą przy tym stawiać większy lub mniejszy opór, dzięki czemu dostosujemy je do indywidualnych możliwości i potrzeb.

Co więcej, gumowe ekspandery często pozwalają na wymianę samych elementów gumowych.

Jaki ekspander gumowy
Jaki ekspander gumowy wybrać i kupić? Mamy ranking, ceny i opinie.

Czy warto wybrać do ćwiczeń ekspander gumowy?

Jak już wspomnieliśmy, gumowe ekspandery mają niską cenę, a do tego zajmują niewiele miejsca. To jednak dopiero początek atutów tych przyrządów. Treningi z wykorzystaniem ekspanderów gumowych mogą przynieść takie same korzyści, jak treningi na drogich urządzeniach.

Zobaczmy!

 • Ekspander gumowy zapewnia trening ogólnorozwojowy. Można go stosować do ćwiczeń mięśni klatki piersiowej, pleców, pośladków, brzucha, rąk i nóg.
 • Ćwiczenia z ekspanderem gumowym wpływają korzystnie na całą sylwetkę, przyspieszając również spalanie kalorii.
 • Ćwiczenia z gumowym ekspanderem mogą z powodzeniem zastąpić ćwiczenia z hantlami i innymi urządzeniami dostępnymi na siłowni.
 • Ekspandery gumowe wykorzystywane są również w procesach terapeutycznych przez rehabilitantów i fizjoterapeutów.

Ćwiczenia z ekspanderem gumowym

Dla osób, które zastanawiają się, jaki ekspander gumowy wybrać, przygotowaliśmy zestaw przykładowych ćwiczeń, jakie można wykonać z użyciem tego przyrządu. Z łatwością można zauważyć, że pomagają one wzmocnić i uelastycznić całe ciało.

Oto one:

 1. Stoimy w pozycji wyprostowanej. Trzymamy uchwyty ekspandera w dłoniach, a środek gumy zaczepiamy o stopy. Podnosimy ramiona do boku i opuszczamy, utrzymując cały czas napięcie gumy.
 2. Stojąc w pozycji wyprostowanej, zaczepiamy środek gumy o prawą stopę i oba uchwyty trzymamy prawą dłonią. Uginamy i prostujemy rękę w łokciu, pamiętając o utrzymaniu napięcia gumy.
 3. Siadamy na macie z wyprostowanymi nogami i chwytamy uchwyty ekspandera w obie dłonie. Środek gum (gumy) zaczepiamy o stopy. Utrzymując plecy proste, naciągamy linki, pracując samymi ramionami (wiosłowanie).
 4. W pozycji stojącej chwytamy ekspander za uchwyty przy wyprostowanych łokciach. Przyrząd ustawiamy poziomo na wysokości klatki piersiowej. Rozciągamy gumy, oddalając od siebie wyprostowane ramiona.
 5. Stoimy w pozycji wyprostowanej i chwytamy uchwyty ekspandera w dłonie. Środek linki zaczepiamy o stopy i w tej pozycji zaczynamy wykonywać przysiady.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat ćwiczeń z ekspanderem gumowym?

Jak w przypadku wszelkich ćwiczeń, również i tutaj, jeśli chcemy widzieć widoczne efekty naszych treningów z ekspanderem z gumą, musimy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim w systematyczność.

Zalecana częstotliwość treningów z ekspanderem to 3 razy w tygodniu.

Początkowo wystarczą piętnastominutowe sesje, a intensywność ćwiczeń należy zwiększać stopniowo. Dodajmy tu jeszcze, że każde ćwiczenie z ekspanderem gumowym powinno być wykonywane w pełnym zakresie ruchów. Ważnym parametrem jest sprężystość gum, czyli opór, jaki stawiają.

Oznaczana jest ona przy pomocy kolorów, jednak trzeba wiedzieć, że każdy producent stosuje swoje oznaczenia.

Ekspandery gumowe
Ekspandery gumowe / Jaki wybrać i kupić? Porównaj ceny i zobacz jak ćwiczyć.

Cena ekspanderów gumowych

Dobry ekspander gumowy kupimy już w cenie 20 złotych. Najdroższe modele mogą kosztować około 300 złotych.

Gdzie kupić ekspander gumowy? Producenci

Ekspandery gumowe znaleźć można w ofercie takich firm jak na przykład Mondo, HMS, Spokey, Mentor, Martes czy Movit Znajdziesz je też często w sklepach takich jak Decathlon czy Lidl.

Opinie o ekspanderach gumowych

Używałeś/używałaś ekspanderów gumowych i masz w tym zakresie doświadczenie? Chcesz się podzielić swoimi uwagami lub udzielić kilku wskazówek, jaki ekspander gumowy wybrać? To doskonale! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie, wskazówki i porady, do czego gorąco zachęcamy.

Ekspandery gumowe / Ranking najlepszych

Jeśli szukasz dobrego gumowego ekspandera, to doskonałym pomysłem będzie sprawdzenie naszego rankingu. Znajdziesz w nim najchętniej obecnie kupowane modele wraz z porównaniem cen u poszczególnych sprzedawców.

Jakie ekspandery gumowe macie w swoich domach? Na jakich ćwiczyło się Wam najlepiej? Swoje opinie wrzućcie na forum poniżej.

2 opinie na forum “Ekspander gumowy”

 1. Gumowe ekspandery są świetne zwłaszcza jak brakuje ciężarków. Można dzięki nim wykonać właściwie każde ćwiczenie, do którego potrzebne jest obciążenie. No i są mega tanie, kiedyś w Biedrze kupiłam nawet jeden za 3 zł!

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum