Ergometr wioślarski to urządzenie bardzo korzystnie wpływające na naszą formę poza sezonem. Warto po niego sięgnąć zawsze wtedy, gdy nie mamy możliwości uprawiać wioślarstwa w wodzie – zimą, przy złych warunkach pogodowych czy gdy jesteśmy tak zapracowani, że nie mamy czasu na wyjazdy. Dzięki niemu nasze mięśnie zostaną utrzymane w odpowiedniej kondycji i gdy wreszcie będziemy mogli oddać się upragnionemu hobby, powrót do wysiłku odbędzie się bez bólu i zakwasów.
Planujesz właśnie zakup takiego sprzętu do ćwiczeń? To świetnie! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym znajdziesz wszystko, co trzeba wiedzieć: czym jest, na jakie mięśnie wpływa, na co zwrócić uwagę w sklepie i jaki ergometr wioślarski jest najlepszy. Zapraszamy do dalszej lektury!
Czym jest ergometr wioślarski i jak wygląda?
Ergometr wioślarski to sprzęt do ćwiczeń, a wysiłek, który na nim podejmujemy, ma do złudzenia przypominać wzorzec ruchów wioślarza. Pierwsze takie urządzenia pojawiły się w latach pięćdziesiątych XX wieku i od tego czasu są stale unowocześniane i udoskonalane. Nazywa się go także trenażerem wioślarskim lub po prostu wioślarzem. Składa się z siedzenia, które odsuwa się podczas wykonywanych przez nas ruchów, miejsca na nogi oraz drążka, za który ciągniemy, pokonując opór.
Ergometr wioślarski – dla kogo?
Przyjęło się, że dobry ergometr wioślarski to sprzęt, na którym ćwiczą osoby amatorsko i profesjonalnie zajmujące się wioślarstwem, by utrzymać formę poza sezonem. Nic bardziej mylnego! To świetny pomysł także dla osób, które nie przepadają za wodą, ale chcą zbudować masę mięśniową lub pozbyć się zbędnego tłuszczyku.
Sprawdź także: mała bieżnia domowa
Jakie mięśnie ćwiczymy na ergometrze wioślarskim?
Ergometr wioślarski pozwala spalać tłuszcz i rzeźbić sylwetkę, a także utrzymać wysoką wydajność, która zaowocuje w innych sportach, od piłki nożnej, poprzez bieganie, aż po sporty walki. Jeśli chodzi o partie mięśni, które najbardziej angażujemy, możemy wymienić tu nogi, ręce, klatkę piersiową oraz brzuch i pośladki. Jest więc to trening ogólnorozwojowy.
Zobacz, jak prawidłowo ćwiczyć na ergometrze wioślarskim.
Jaki ergometr wioślarski wybrać i kupić?
Szukając najlepszego ergometru wioślarskiego, zwracamy przede wszystkim uwagę na:
- Rodzaj,
- Wymiary,
- Nośność,
- Regulację obciążenia,
- Wyświetlacz,
- Dodatkowe atuty.
Rodzaj ergometru wioślarskiego
Ze względu na budowę i zastosowaną technologię, możemy wyróżnić kilka rodzajów wioślarzy, czyli ergometrów wioślarskich. Należą do nich trenażery:
- Mechaniczne – najbardziej podstawowy, najtańszy typ, uważany w niektórych kręgach za nieco przestarzały, jednak do zastosowań domowych świetnie się sprawdzi. Może posiadać niezbyt precyzyjną i wąską regulację obciążenia, co stanowi jego największą wadę.
- Magnetyczne – obok mechanicznego ergometru wioślarskiego, ten model również chętnie wybierany jest do domowych siłowni. Posiada koło zamachowe i wbudowany system oporu, co sprawia, że można płynnie regulować obciążenie.
- Powietrzne – lub też magnetyczno-powietrzne, to modele bardzo dobrze oddające realizm wioślarstwa. Generują duży opór, a ich budowa bazuje na kole zamachowym z łańcuchem.
- Wodne – nazywane także ergometrami wioślarskimi z oporem wodnym; bardzo chętnie wybierają je profesjonaliści ze względu na wysoki opór oraz realistyczność ruchów, które wykonujemy.
- Hydrauliczne – działają łudząco podobnie do wioślarzy wodnych, jednak bazują na tłokach hydraulicznych.
Który typ wybrać? To bardzo indywidualna sprawa. Jeśli zależy nam na tanim sprzęcie, sięgniemy po ergometr wioślarski mechaniczny. Gdy priorytetem jest cicha praca, najlepiej zwrócić się ku magnetycznemu, natomiast gdy chcemy uzyskać maksymalnie realistyczne wrażenia z treningu, sięgnijmy po urządzenia wodne lub hydrauliczne.
Zobacz także: rower stacjonarny do 150 kg
Wymiary ergometru wioślarskiego
Kolejną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę pryz kompletowaniu domowej siłowni i zakupie ergometru wioślarskiego, są wymiary sprzętu. Zwłaszcza jeśli mamy mało miejsca, warto wybrać model składany, który nawet po rozłożeniu nie zajmie całego pomieszczenia. Największy problem mogą mieć z tym osoby o dużym wzroście i długich nogach, dla których mały sprzęt może się okazać niewystarczający. Pamiętajmy, by zarówno z tyłu, jak i z obu boków było odpowiednio dużo miejsca, by nie zrobić sobie krzywdy podczas treningu.
Nośność ergometru wioślarskiego
Ten punkt osoby o standardowych gabarytach mogą raczej pominąć, ponieważ z pewnością mieszczą się w popularnych normach. Co jednak, kiedy ważymy ponad przeciętną? Może się to wiązać z otyłością, ale także z dużą ilością tkanki mięśniowej. W jednej i drugiej sytuacji zainwestujmy w ergometr wioślarski dopuszczający ćwiczenia osobom o naszej masie ciała. Dzięki temu unikniemy zniszczenia sprzętu, a nawet groźnych kontuzji.
Ergometr wioślarski z regulacją obciążenia
W większości dobrych ergometrów wioślarskich regulacja obciążenia odbywa się za pomocą pokrętła. Nie warto od razu ustawiać najwyższego możliwego oporu, gdyż możemy się zmęczyć zbyt szybko, przez co trening nie będzie efektywny, a dodatkowo zniechęcimy się do regularnych ćwiczeń na nowym sprzęcie. W niektórych modelach trenażerów wioślarskich spotkamy się także z oporem ustawianym komputerowo.
Ergometr wioślarski z wyświetlaczem
Wyświetlacz w ergometrze wioślarskim pełni bardzo ważną rolę, ponieważ przekazuje nam informacje z urządzenia. Często możemy się z niego dowiedzieć, jak wygląda intensywność naszych ćwiczeń w przeliczeniu na przepłynięty dystans, ile spaliliśmy kalorii, ile trwał trening i ile powtórzeń wykonaliśmy. Niektóre urządzenia są także wyposażone w pulsometr, więc wyświetlacz mówi nam także o aktywności naszego serca.
Może zainteresuje Cię: rowerek stacjonarny do 500 zł
Jaki ergometr wioślarski jest najlepszy? Dodatkowe atuty
Najlepszy ergometr wioślarski zależy od naszych oczekiwań i budżetu. Dobry wioślarz wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które wykazują się dużą odpornością i sprawią, że urządzenie posłuży nam całymi latami. Ponadto, przydatne jest także ergonomiczne siodełko z łożyskami kulkowymi, najlepiej, by umożliwiało nam możliwie szeroką regulację, by dostosować je do budowy ciała trenującego.
Gdzie kupić ergometr wioślarski?
Dobry ergometr wioślarski znajdziemy w sklepach sportowych i internetowych. Producenci takiego sprzętu to na przykład EB Fit, Essentiel, Domyos, Master, HS i inni.
Cena ergometru wioślarskiego
Ile kosztuje dobry wioślarz? To zależy od wariantu, na jaki się zdecydujemy. Tani ergometr wioślarski kupimy już za około 600 zł, natomiast ceny najbardziej zaawansowanych technologicznie trenażerów sięgają nawet 5000 zł.
Ergometr wioślarski – opinie
Macie w domu podobny sprzęt lub korzystacie z niego na siłowni? Co Wam daje i jakie efekty dostrzegacie? Czekamy na Wasze opinie o ergometrach wioślarskich w sekcji komentarzy!
Sprawdź również: rower stacjonarny do domu
Ergometr wioślarski / Ranking najlepszych
W naszym rankingu najlepszych ergometrów wioślarskich znajdziecie tylko polecane urządzenia, które warto zamówić do domowej siłowni.
Ergometr wioślarski Hop-Sport
Ergometr wioślarski Kettler