Gumy do ćwiczeń

Gumy do ćwiczeń, bez względu na to, czy o dużym, czy też małym oporze, to wymarzony sprzęt do ćwiczeń. Guma do ćwiczeń jest niewielka, lekka, a przy tym tania. W dodatku pozwala na wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń z udziałem niemal wszystkich mięśni.

Stopień oporu można przy tym dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości.

Jakie gumy do ćwiczeń będą najlepsze? Jakie efekty można uzyskać dzięki treningom z ich użyciem? Jakie są rodzaje gum i czym się różnią?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić gumę do ćwiczeń i jeśli tak, to jaką, to jesteś w odpowiednim miejscu.

Tu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ich temat.

Gumy do ćwiczeń Ranking
Jakie Gumy do ćwiczeń?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest i jak wygląda guma do ćwiczeń?

Guma do ćwiczeń, wbrew swojej nazwie, nie zawsze wykonana jest z gumy. W sklepach znajdziemy najczęściej modele wykonane z nylonu lub lateksu. Czasami także guma obszyta jest tkaniną. Osoby uczulone na lateks zainteresuje fakt, że można kupić również gumy do ćwiczeń materiałowe.

Gumy do ćwiczeń
Najlepsze gumy do ćwiczeń według sportowców to? Sprawdź nasz ranking, przeczytaj opinie i porównaj ceny.

Najlepsze gumy do ćwiczeń znajdziemy w sklepach cięte z metra lub też w postaci pojedynczych pasków. Każdy kolor świadczy o danym stopniu stawianego oporu (będziemy o tym mówić jeszcze za chwilę szerzej).

Do ćwiczeń pilates i fitness wykorzystuje się z kolei gumy w formie pętli, tak zwane loopy.

Jaką gumę do ćwiczeń wybrać?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdemu z dostępnych rodzajów gum do ćwiczeń.

Zobaczmy!

  1. Taśmy pilates wykorzystuje się w jodze, stretchingu i rehabilitacji. Ich długość mieści się w przedziale od 120 do 180 cm. Oferowany przez nie opór z kolei mieści się w granicach od 5 do 25 kg.
  2. Gumy oporowe w postaci pętli (loop) mają obwód około 2 metrów, są trwalsze od gum pilates i oferują znacznie szerszy zakres oporów, od 1,5 kg do 160 kg. Wykorzystuje się je najczęściej do ćwiczeń ujędrniających, budujących masę ciała i odchudzających.
  3. Długie gumy do ćwiczeń power bands sprawdzają się w ćwiczeniach pilates, crossfit i fitness oraz w treningach siłowych. Umożliwiają one wykonywanie dynamicznych ćwiczeń przy wykorzystaniu pełnego zakresu ruchu stawów.
  4. Gumy mini bands stanowią mniejsze i cieńsze odpowiedniki gum oporowych. Są niezastąpione w ćwiczeniach na zgrabne pośladki. Ich obwód to 50-60 cm, a opór jest tu podobny jak w przypadku taśm pilates, od 5 do 25 kg.
Jakie gumy do ćwiczeń
Jakie gumy do ćwiczeń wybrać i kupić? Porównaj ceny i zobacz recenzje i opinie na naszym forum.

Jaki zestaw gum do ćwiczeń wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, różne kolory gum do ćwiczeń określają stopień oferowanego oporu. Każdy producent proponuje swoje oznaczenia, dlatego poniżej przedstawiamy tylko kilka przykładów:

Pierwszy zestaw gum do ćwiczeń:

  • Wysoki opór 55 kg,
  • Średni opór 25 kg,
  • Przeciętny opór 16 kg,
  • Mały opór 9 kg.

Drugi zestaw gum do ćwiczeń:

  • Srebrna guma do ćwiczeń – mocny opór,
  • Pomarańczowa guma do ćwiczeń – średni opór,
  • Granatowa guma do ćwiczeń – słaby opór.

Trzeci zestaw gum do ćwiczeń:

  • Pomarańczowa guma do ćwiczeń – lekki opór,
  • Zielona guma do ćwiczeń – średni opór,
  • Niebieska guma do ćwiczeń – mocny opór.

W jakich sportach wykorzystuje się gumy do ćwiczeń podczas treningów?

Ćwiczenia z gumami są bardzo efektywne, a ponadto stanowią urozmaicenie codziennych treningów. Znajdują one zastosowanie w treningu siłowym, pływackim, bokserskim, kajakarskim czy piłkarskim.

Zastosowanie gumy do ćwiczeń w rehabilitacji

Zarówno gumy do ćwiczeń w postaci pasków, jak i pętli, świetnie sprawdzają się w rehabilitacji. Stosuje się je w ćwiczeniach po długotrwałym unieruchomieniu kończyny (na przykład po złamaniach), po urazach w obrębie stawów kończyn, w stanach zwyrodnieniowych stawów lub też w przeciążeniach tkanek miękkich.

Jakich można się spodziewać efektów po ćwiczeniach z gumami?

Gumy do ćwiczeń to uniwersalny przyrząd, którego stosowanie podczas ćwiczeń przynosi wiele korzyści i zaskakujących, pozytywnych efektów.

Do największych zalet ćwiczenia z gumami należą:

  1. Wyrzeźbienie sylwetki,
  2. Poprawa kondycji,
  3. Zwiększenie ruchomości stawów,
  4. Wzmocnienie mięśni,
  5. Uelastycznienie ciała,
  6. Redukcja cellulitu.
Ćwiczenia z gumami
Ćwiczenia z gumami treningowymi / Ćwiczenia na uda, brzuch, pośladki i nogi z gumami do ćwiczeń. Jakie efekty?

Ćwiczenia na brzuch z gumą

Gumy do ćwiczeń na brzuch sprawdzą się zarówno w ćwiczeniach dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Wszystko zależy tu od stopnia oporu gumy i oporu, jaki sami sobie ustalimy.

Oto dwa przykładowe ćwiczenia na brzuch z gumą:

  • Gumę zahacz wysoko nad głową. Uklęknij i wyciągnij ręce do góry, chwytając gumę obiema rękami. Ciągnąc gumę w dół i napinając całe ciało, wykonaj skłon. Pamiętaj przy tym, by ruch był płynny.
  • Podpór przodem, guma treningowa zawieszona wysoko. Ręce na szerokości barków, a kolana na szerokości bioder. Ściągnij gumę w dół do ugięcia łokci pod kątem prostym.

Ćwiczenia z gumami na uda

Ćwiczenia na nogi i uda z gumami pozwalają nie tylko na wzmocnienie mięśni ud i łydek, ale także na ujędrnienie skóry i redukcję cellulitu.

Oto dwa przykłady takich ćwiczeń z gumami na uda:

  • Pozycja na czworakach. Zahacz gumę treningową o lewą stopę, a jej końcówki owiń wokół obu dłoni. Prostuj powoli lewą nogę. Pamiętaj o wyprostowanych plecach i płynnym ruchu.
  • Stań w pozycji prostej. Gumę podłóż pod stopy, a jej końce chwyć prawą ręką. Przenieś ciężar ciała na prawą nogę, a lewą podnoś w bok. Opuszczając ją, nie dotykaj ziemi.

Zastosowanie gum przy pompkach i podnoszeniu się na drążku

Guma treningowa świetnie sprawdza się jako obciążenie (lub odciążenie) przy tradycyjnych ćwiczeniach. Na przykład wykonując pompki, przeciągamy gumę przez plecy wzdłuż barków i chwytamy ją dłońmi.

Z kolei podczas podciągania na drążku oparcie stopami o gumę i chwycenie jej dłońmi pozwoli na dokładniejsze i łatwiejsze wykonanie ćwiczenia.

Zobaczmy teraz ile kosztują dobre gumy do ćwiczeń.

Zestaw gum do ćwiczeń
Zestaw gum do ćwiczeń / Gdzie kupić? Jaka cena? Jakie opinie? Jakie najlepsze? Sprawdź poniżej : )

Cena gum do ćwiczeń

Cena gumy do ćwiczeń waha się w granicach od 5 do 20 złotych. Z kolei zestaw gum treningowych może kosztować nawet 500 złotych.

Gdzie kupić gumy do ćwiczeń? Lista producentów

Gumy do ćwiczeń oferują między innymi takie marki jak Thera Band, Avento, HMS, Allright czy Body Sculpture. Znajdziemy je także w stacjonarnych sklepach Lidl oraz Decathlon.

Jaki zestaw gum do ćwiczeń wybrać i kupić? Sprawdź w rankingu poniżej.

Opinie o gumach do ćwiczeń

W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje uwagi, opinie i spostrzeżenia i gorąco do tego zachęcamy! Być może to właśnie Twoja wskazówka pomoże komuś kupić najlepsze gumy do ćwiczeń.

Gumy do ćwiczeń / Ranking najlepszych

Wszystkich, którzy szukają dobrych gum do ćwiczeń, zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znaleźć w nim można zestawienie najchętniej obecnie kupowanych modeli wraz z porównaniem cen w sklepach internetowych.

Jakie są Twoje ulubione gumy do ćwiczeń? Czekamy na Wasze opinie na forum oraz na inspiracje mówiące o tym jakie efekty dają ćwiczenia z gumami. Zwłaszcza na brzuch, nogi, uda i pośladki. Nasze forum czeka na Waszą dyskusję : )

1 opinia na forum “Gumy do ćwiczeń”

  1. Ja najbardziej lubię długie gumy do ćwiczeń bo można się nimi oplątać na różne sposoby i w różnych miejscach. Daje to duże pole do opisu jeśli chodzi o ćwiczenie jednocześnie kilku partii ciała. Często jednocześnie można ćwiczyć i rozciągać ręce i nogi.

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum