Gumy oporowe stanowią doskonałe urozmaicenie ćwiczeń, zarówno na siłowni, jak i podczas treningów pilatesu, fitnessu czy jogi (a to tylko niektóre z ich zastosowań!). Nie tylko zwiększają efektywność wykonywanych ćwiczeń, ale także pozwalają uzyskać dodatkowe efekty, jak uelastycznienie ciała.
Jeśli zastanawiasz się, jakie gumy oporowe wybrać, jakie są ich rodzaje i czym się od siebie różnią poszczególne zestawy, to świetnie.
Tutaj znajdziesz informacje, dzięki którym wybór najlepszych gum oporowych będzie o wiele łatwiejszy.
Z czego wykonane są gumy oporowe?
Choć nazwa „gumy oporowe” sugeruje, że akcesoria, o których mowa, wykonane są z gumy, to jest to tylko część prawdy. W sklepach sportowych jak i internetowych ze sprzętem do fitnessu znajdziemy także modele wykonane z lateksu lub nylonu oraz z gumy z dodatkiem materiału.
W każdym z przypadków dobre gumy oporowe mogą być różnej długości, grubości i formie. Mogą one mieć postać pasów lub też pętli (szarf).
Efekty treningów z zastosowaniem gum oporowych
Opór gum można dostosowywać według własnych możliwości i potrzeb. Co więcej, efekty, jakie dają treningi z użyciem zestawów gum oporowych, są spektakularne.
O jakich efektach mowa?
- Lepsza izolacja poszczególnych mięśni,
- Wzmocnienie mięśni,
- Zwiększenie ruchomości stawów,
- Uelastycznienie ciała,
- Poprawa kondycji,
- Zmniejszenie cellulitu,
- Wyrzeźbienie sylwetki.
Najlepsze gumy oporowe
Gumy oporowe można kupić w postaci pasków ciętych z metra, pojedynczych pasków, a także (o czym już mówiliśmy) w formie pętli. Największym jednak powodzeniem cieszą się zestawy gum oporowych.
Jakie gumy oporowe wybrać i kupić?
Jakie gumy wybrać do danej formy aktywności fizycznej?
Oto mała ściąga:
- Gumy oporowe w postaci pętli (loop) o obwodzie około 2 metrów. Są bardzo wytrzymałe i trwałe. Najczęściej wykorzystuje się je do ćwiczeń odchudzających, budujących masę mięśniową oraz ujędrniających. Zakres oporu takich gum mieści się w granicach od 1,5 kg do około 160 kg.
- Power bands to długie gumy oporowe do ćwiczeń wykorzystywane w treningach siłowych, a także fitness, crossfit i pilates.
- Mini bands to cieńsze i mniejsze od power bands pętle o obwodzie 50-60 cm. Doskonale nadają się do ćwiczeń na zgrabne pośladki. Zakres ich oporu mieści się w przedziale od 5 do 25 kg.
- Taśmy pilates o długości 120-180 cm wykorzystywane są w rehabilitacji, stretchingu i jodze. Zakres ich oporu to, podobnie jak w przypadku mini bands, 5-25 kg.
Zestaw gum oporowych do ćwiczeń
Zestawy gum oporowych do ćwiczeń zawierają gumy o różnym oporze. Dla szybkiego rozróżnienia stosuje się tu różne kolory gum, jednak z pewnością ułatwienia nie stanowi fakt, że każdy producent ma swoje, indywidualne oznaczenia.
Na przykład:
- Pomarańczowa guma oporowa do treningu – lekki opór, zielona guma oporowa – średni opór i niebieska guma oporowa – mocny opór.
- Srebrna guma oporowa do ćwiczeń o mocnym oporze, pomarańczowa guma oporowa o średnim oporze i granatowa guma oporowa o słabym oporze.
Zastosowanie gum oporowych w rehabilitacji
Gumy oporowe do ćwiczeń to akcesoria, które okazują się niezastąpione także podczas rehabilitacji. Fakt, że ich opór można dowolnie regulować, sprawia, że są one wyjątkowo bezpieczne, a przy tym niezwykle skuteczne.
W jakich sytuacjach stosuje się gumy oporowe w celach rehabilitacyjnych?
- W stanach zwyrodnieniowych stawów,
- Po długotrwałym unieruchomieniu kończyny (gips, stabilizator),
- W przeciążeniach tkanek miękkich,
- Po urazach w obrębie stawów kończyn.
Gumy oporowe do treningu
Ćwiczenia z gumami oporowymi stosowane są także jako uzupełnienie w treningach różnych dyscyplin sportowych. Wykorzystuje się je na przykład w treningu pływackim, bokserskim, siłowym czy też piłkarskim.
Dzięki gumom do ćwiczeń możemy urozmaicić treningi ogólnorozwojowe, a także zwiększyć ich efektywność.
Gumy oporowe do ćwiczeń brzucha
Wbrew pozorom gumy oporowe do ćwiczeń można użyć nie tylko do ćwiczeń rąk, ale całego ciała. Doskonałym potwierdzeniem tych słów będą dwa poniższe ćwiczenia, które wzmacniają i rzeźbią mięśnie brzucha, nie obciążając przy tym kręgosłupa (w przeciwieństwie do klasycznych brzuszków).
Oto one:
- Gumę oporową zahacz wysoko nad głową. Uklęknij i chwyć gumę obiema rękami (im chwycisz ją wyżej, tym oczywiście opór będzie większy). Teraz wykonaj skłon, napinając przy tym mięśnie brzucha. Twój ruch musi być płynny, na spięciu, bez szarpania.
- Ustawiamy się w podporze przodem do wysoko zahaczonej gumy. Ręce rozstawione na szerokość barków, a kolana na szerokość bioder. W tej pozycji, trzymając gumę oporową obiema rękami, „ściągamy” ją w dół, uginając ręce do kąta prostego.
Gumy oporowe do ćwiczeń ud
Chcąc wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie ud, również warto sięgnąć po gumy oporowe.
Oto dwa przykładowe ćwiczenia:
- Pozycja na czworakach. Zahacz gumę o lewą stopę, a jej końcówki owiń wokół dłoni. Powoli prostuj lewą nogę, napinając gumę oporową. W tym ćwiczeniu ważne jest zachowanie prostych pleców. Zmiana nogi.
- Stojąc, podłóż gumę pod stopy i chwyć jej końce prawą ręką. Ciężar ciała przenieś na prawą nogę, a lewą podnieś w bok. Opuść, nie dotykając ziemi. Pamiętaj o wyprostowanej pozycji ciała podczas tego ćwiczenia.
Cena gum oporowych
Najtańsze gumy oporowe do ćwiczeń, o słabym oporze, można kupić średnio za 10 złotych za metr. Zestawy, w których znajdziemy kilka sztuk gum oporowych o różnej mocy, mogą osiągać cenę około 500 złotych.
Gdzie kupić gumy oporowe do ćwiczeń? Producenci
Najlepsze gumy do ćwiczeń oporowe kupimy w sklepach z akcesoriami sportowymi, a także ze sprzętem rehabilitacyjnym. W swojej ofercie mają je takie marki jak na przykład Thera Band, Avento, Allright czy Body Sculpture.
Opinie o gumach oporowych
Stosowałeś/stosowałaś już gumy oporowe w swoich treningach? A może cały czas z nich korzystasz i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami na temat ich działania lub też wyboru najlepszych modeli? Jeśli odpowiedź choćby na jedno z tych pytań jest twierdząca, to doskonale!
Gumy oporowe do ćwiczeń / Ranking najlepszych
Wszystkim, którzy szukają dobrych gum oporowych do ćwiczeń, polecamy zajrzeć do naszego rankingu. Znaleźć w nim można zestawienie najchętniej kupowanych modeli wraz z porównaniem cen.
Zapraszamy do zamieszczania swoich opinii, wskazówek i porad w sekcji komentarzy.
A Wy jakie gumy oporowe do ćwiczeń i treningu wybraliście? Jakie zestawy są według was najlepsze? Czekamy na opinie na forum!