Kettlebell to wyjątkowo popularne i lubiane obciążenie, które poprzez przesunięty środek ciężkości zmusza mięśnie do innej pracy, niż podczas tradycyjnych ćwiczeń z hantlami. Treningi z użyciem obciążników kettlebell zwiększają siłę, poprawiają dynamikę i równowagę, a także pozwalają wyrzeźbić smukłą sylwetkę podobnie jak gumy do ćwiczeń.
Jak się nie zgubić w ogromie kettlebelli do wyboru w sklepach? Jakie są ich rodzaje i w jakich treningach się sprawdzą? Po przeczytaniu niniejszego artykułu wszystko powinno stać się jasne.
Czym jest kettlebell?
Kettlebell to rodzaj odważnika często zastępującego hantle. Ma on kształt spłaszczonej kuli, dzięki czemu można go stabilnie postawić na ziemi. U góry znajduje się uchwyt. Obciążenia te początkowo wykorzystywane były w wojsku, a w ostatnim czasie stały się bardzo popularne w sportach siłowych, ponieważ są bardzo wszechstronne.
Jakich efektów można się spodziewać po regularnych ćwiczeniach z kettlebell?
Przede wszystkim zwiększenia siły, jednak również poprawy gibkości i motoryki, a także koordynacji ruchowej.
Jaki kettlebell wybrać?
Wśród obciążeń kettlebell znajdziemy różne rodzaje odważników.
Zobaczmy:
- Kettlebell Winylowe (z utwardzonego cementu, pokryte powłoką z tworzyw sztucznych),
- Kettlebell Żeliwne (o różnej wadze),
- Kettlebell Żeliwne ogumowane (kettlebell żeliwny ogumowany daje większy komfort użytkowania),
- Kettlebell Kompozytowe,
- Kettlebell Bitumiczne,
- Kettlebell Ergonomiczne (z płaskim spodem),
- Kettlebell Turniejowe (kettlebell turniejowe charakteryzują się taką samą wielkością, bez względu na ciężar),
- Kettlebell Regulowane (kettlebell regulowany pozwala na dołożenie obciążenia),
- Kettlebell Wibracyjne (łączące cechy treningu siłowego i wibracyjnego).
Kettlebell żeliwny
W przypadku „kettli” żeliwnych często można spotkać modele o różnych kształtach, na przykład stożkowate czy z kwadratowymi uchwytami. Takie kettlebelle są bardzo trwałe i odporne. Po długoletnim użytkowaniu mogą co najwyżej się porysować.
Kettlebell żeliwny ogumowany
Kettlebell wykonany z żeliwa ogumowanego to jeden z najpopularniejszych modeli obciążników. Guma chroni przed uszkodzeniami podłogi i zabezpiecza użytkownika przed siniakami od ewentualnego uderzenia.
Jaki kettlebell wybrać na początek?
Warto wiedzieć, że w sklepach z wyposażeniem sportowym znaleźć można również „kettle” przeznaczone dla dzieci. Mają one zwykle wagę 2, 3 czy 5 kg. Obciążenia kettlebell dla kobiety z przeciętną wagą startową powinny mieć wagę 8-12 kg do 16 kg. Dodajmy tu jednak, że większość kobiet potrafi wykonać swing czy martwy ciąg z większym obciążeniem. Jeśli mamy zamiar wydać na kettlebell większą ilość gotówki, warto pomyśleć o zakupie zestawu zawierającego obciążenia 8 kg, 12 kg i 16 kg.
Jaki kettlebell dla faceta na początek będzie najlepszy?
Na pewno odważniki w zakresie od 12 do 24 kg. „Kettle” o wadze 12 lub 16 kg będą używane do wyciskania jednorącz czy tureckiego wstawania, a cięższe (20 kg lub 24 kg) do ćwiczeń oburącz takich jak martwy ciąg, swing czy przysiad. Przy okazji zobacz też jak wybrać uchwyty do pompek. Prawidłowo dobrany kettlebell użytkownik powinien podnieść obiema rękami na wysokość klatki piersiowej przy użyciu tylko mięśni naramiennych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając kettlebell?
Podczas zakupu odważnika kettlebell trzeba sprawdzić, czy nie ma na nim żadnych zadziorów czy też czegokolwiek, co jest wyczuwalne pod palcami. Uchwyt „ketla” powinien mieć odpowiednią średnicę, która pozwoli na przyłożenie prawidłowej siły chwytu.
Jeśli będzie on źle wyprofilowany, prawdopodobnie będzie się obijał o przedramiona (nawet mimo wypracowanej techniki) podczas takich ćwiczeń jak snatch czy clean.
Ważnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest również stabilność ustawienia obciążenia, która będzie miała szczególne znaczenie podczas takich ćwiczeń jak renegade row.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas kupowania kettlebell?
Do niektórych ćwiczeń potrzebne będą lżejsze „ketle”, podczas gdy do innych – cięższe. Na przykład do przysiadów i wykroków można użyć cięższych odważników, a do uginania rąk z kettlebellem – lżejszych. Przed rozpoczęciem treningu należy wykonać rozgrzewkę taką jak 10 minut jazdy na rowerku treningowym, skakanie na skakance czy też lekki trucht. W czasie ćwiczeń trzeba pamiętać o zachowywaniu odpowiedniej pozycji i kontrolowaniu oddechu.
Trening z użyciem kettlebella warto zakończyć ćwiczeniami na mięśnie brzucha.
Przykładowe ćwiczenia z kettlebellem
Kettlebell to obciążenie, z którym możemy wykonywać ogromną ilość ćwiczeń. Poniżej podajemy tylko dwa przykładowe.
Oto one:
- Swing, czyli wymachy do przodu. Kettlebell trzyma się oburącz. W pozycji dolnej korpus powinien być przedłużeniem linii rąk. Duże znaczenie ma w tym ćwiczeniu równowaga. Ciężaru nie wyrzuca się siłą ramion. Ruch powinien iść z bioder. Gdy obciążenie znajdzie się u góry, wykonujemy biodrami ruch w przód przy jednoczesnym napięciu mięśni pośladkowych.
- Wariant ćwiczenia lunge bez przeskoków, czyli przejścia do wypadu. Obciążenie chwytamy od dołu, trzymając je „do góry nogami”. Kolano nogi z przodu musi się tu znajdować nad piętą.
Przejście można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich, służący wzmocnieniu ud, polega na przechodzeniu do przodu. Drugi z kolei, wzmacniający i rzeźbiący pośladki – do tyłu. Najlepiej jest wykonywać oba ćwiczenia na zmianę.
Cena kettlebell
Najmniejsze, kilogramowe kettlebelle można kupić już za około 10 złotych. Najdroższy, na przykład czterdziestokilowy odważnik, może kosztować około 1000 złotych.
Gdzie kupić kettlebell? Producenci
Kettlebell mają w swojej ofercie między innymi tacy producenci jak Training Showroom, Centrum Kettlebell, Gorilla Sports, CKB, InSPORTline.
Opinie o kettlebell
Masz ochotę podzielić się swoim doświadczeniem związanym ze stosowaniem odważników kettlebell? Chcesz udzielić rad lub wskazówek osobom, które zastanawiają się, jaki kettlebell kupić? To świetnie! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie.
Ranking kettlebell
Jeśli szukasz dobrej jakości odważników kettlebell, zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim zestawienie modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością wraz z porównaniem cen.
Jakie kettle wybraliście dla siebie? Wrzućcie swoje opinie na forum.
Uwielbiam ćwiczenia z kettlebellem, zwłaszcza rosyjski i amerykański twist. Są świetne na całe ciało, bo trzeba wszystkie mięśnie napiąć, żeby je zrobić.