Kreatyna w tabletkach

Kreatyna w tabletkach to suplement diety stosowany przez sportowców w celu szybszego zbudowania masy mięśniowej, wytrzymałości i siły. Obok odżywek białkowych stanowi ona jedną z najczęściej kupowanych suplementów. W jakich jeszcze formach można znaleźć kreatynę na polskim rynku? Jak ją dawkować? Jakie dokładnie jest jej działanie? Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj kreatyny w tabletkach wybrać, to lepiej trafić nie mogłaś/mogłeś!

Z niniejszego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na ten temat.

Zacznijmy jednak od początku.

Kreatyna w tabletkach Ranking
Jaka Kreatyna w tabletkach?
Ranking najlepszych >>>

Kilka słów wstępu na temat samej kreatyny i jej suplementów

Kreatyna to związek chemiczny, kwas β-metyloguanidynooctowy produkowany w organizmie człowieka. W tkankach o szczególnie wysokim zapotrzebowaniu na energię znajdziemy jej najwięcej. Suplementy to produkty, które mogą zawierać różne formy kreatyny: cytrynian, jabłczan, azotan, glukonian, monohydrat, chlorowodorek, α-ketoglutaran, azotan i orotan. Średnie dzienne zapotrzebowanie organizmu na kreatynę to około 2 g.

Kreatyna w tabletkach
Kreatyna w tabletkach / Jaka najlepsza? Cena, opinie i ranking / Gdzie kupić? Właściwości i działanie

Około 1 g syntetyzowany jest w organizmie, natomiast 1 g powinien być dostarczony z pożywieniem. Dla porównania dodajmy, że 1 g kreatyny znajdziemy w kawałku mięsa o wadze 250 g.

Oznacza to, że stałe dostarczanie wymaganej ilości kreatyny nie zawsze będzie możliwe, zwłaszcza że organizm sportowca wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na ten związek.

I jeszcze jedno.

Dodajmy tu jeszcze, że producenci suplementów dla sportowców oferują zarówno kreatynę w tabletkach, jak i w proszku i w kapsułkach.

Czym się różnią?

Kreatyna w tabletkach, w proszku czy w kapsułkach?

Kreatynę w tabletkach i w kapsułkach wystarczy podczas przyjmowania popić wodą. Kreatyna w proszku wymaga sporządzenia zawiesiny, co nie zawsze jest wygodne (i możliwe). Trzeba jednak zaznaczyć, że kreatyna w proszku jest tańsza.

Zobacz jak działa kreatyna w kapsułkach.

<2h>Działanie kreatyny w tabletkach
Jak działa kreatyna? Dlaczego jej suplementacja jest tak często stosowana wśród sportowców? Warto wiedzieć, że w organizmach osób uprawiających wyczynowo sporty siłowe i wytrzymałościowe przez dłuższy czas ustrojowa synteza kreatyny może być niewystarczająca, a jest to związek odpowiedzialny za magazynowanie i uwalnianie energii potrzebnej między innymi do syntezy białek mięśniowych.

Co z tego wynika?

Odpowiednia ilość kreatyny w organizmie jest składnikiem niezbędnym dla zachowania wytrzymałości i siły podczas treningów, dlatego też w wielu przypadkach jej suplementacja będzie konieczna. Pomoże zwiększyć wydolność, a co więcej wpływa ona na przyrost beztłuszczowej masy ciała i szybszą regenerację po treningu. Kreatynę w tabletkach mogą przyjmować sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych i siłowych, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Jaka Kreatyna w tabletkach
Jaka Kreatyna w tabletkach? Ranking, cena i opinie / Gdzie kupić? Co daje? Dawkowanie

<2h>Kreatyna w tabletkach na odchudzanie
Kreatyna w tabletkach jest również z dobrym skutkiem stosowana u osób na redukcji tkanki tłuszczowej. Pozwala ona zabezpieczyć mięśnie przed rozkładem, wymuszając w pierwszej kolejności spalenie energii zmagazynowanej w organizmie w formie tłuszczu. Regularne stosowanie kreatyny (towarzyszące uprawianiu sportu) redukuje tkankę tłuszczową, a jednocześnie buduje beztłuszczową masę mięśniową.

A to jeszcze nie wszystko!

<2h>Kreatyna w tabletkach w rehabilitacji
Zauważono, że przyjmowanie kreatyny w tabletkach w dziennej dawce 5 g przyspiesza regenerację masy mięśniowej nóg po zaniku mięśni wywołanym ich unieruchomieniem. Kreatynę więc stosuje się również w procesie wspomagania i przyspieszania rehabilitacji w przypadkach zaników mięśni o różnym podłożu.

<2h>Stack kreatynowy w tabletkach
Wśród suplementów diety zawierających kreatynę można znaleźć również tak zwany stack kreatynowy. W przeciwieństwie do monosuplementów, zawierających jedną z form kreatyny (o których mówiliśmy już wcześniej), stacki kreatynowe zawierają kilka jej form. Przyjmowanie takiej kompozycji stymuluje przyrost masy mięśniowej, zwiększa wydolność fizyczną, powoduje wzrost siły mięśni, jak również poprawia adaptację treningową. Stacki kreatynowe w tabletkach stosuje się w przypadku wykonywania krótkich, intensywnych treningów.

Zobacz też co daje booster testosteronu.

<2h>Dawkowanie kreatyny w tabletkach
Przyjmowanie kreatyny może odbywać się na dwa sposoby. Pierwszy z nich zawiera tak zwaną fazę ładowania. Polega ona na przyjmowaniu w dawce dziennej około 3 g kreatyny na kilogram masy ciała przez 2-3 dni. Następnie przechodzimy do fazy podtrzymania, w której zmniejszamy dawkę do 2-5 g na dobę. Drugi sposób dawkowania kreatyny w tabletkach zakłada stosowanie stałej dziennej porcji na poziomie 5-10 g.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat przyjmowania kreatyny w tabletkach?

Kreatynę w tabletkach należy stosować cyklicznie. Najpierw przyjmujemy ją przez okres 4-8 tygodni, a po tym czasie wdrażamy miesięczną przerwę. Całodzienną porcję kreatyny w tabletkach dzielimy na mniejsze dawki i przyjmujemy je z posiłkami. W dni treningowe powinny być to posiłki węglowodanowe okołotreningowe, a w dni nietreningowe mogą to być jakiekolwiek posiłki węglowodanowe.

Najlepsza Kreatyna w tabletkach
Najlepsza Kreatyna w tabletkach

<2h>Gdzie kupić kreatynę w tabletkach? Producenci
Kreatynę w tabletkach znajdziemy między innymi w ofercie takich producentów suplementów dla sportowców jak Trec, Olimp, Scitec, Real Pharm, Formotiva czy Biotech.

<2h>Cena kreatyny w tabletkach
W opakowaniach zawierających kreatynę znajdziemy najczęściej 16, 90, 250, 270, a nawet 300 tabletek. Za najmniejsze opakowanie zapłacimy kilkanaście złotych, natomiast największe opakowania mogą kosztować około 260 złotych.

<2h>Opinie na temat kreatyny w tabletkach
Uprawiasz sport i już od jakiegoś czasu stosujesz kreatynę w tabletkach? A może dopiero zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku przyniesie ona efekty? Bez względu na to, czy chcesz podzielić się swoją opinią czy też zadać pytanie, zapraszamy do sekcji komentarzy. Można w niej zamieszczać wszelkie wskazówki, porady i opinie związane z wyborem i stosowaniem kreatyny w tabletkach.

<2h>Kreatyna w tabletkach / Ranking najlepszych
Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj kreatyny w tabletkach wybrać, to doskonale! W takim razie niezwykle pomocny okaże się tu nasz ranking. Można w nim znaleźć kreatynę w tabletkach różnych producentów i u różnych sprzedawców w sieci. Zajrzyj do rankingu i w wygodny sposób porównaj wszystkie składy i ceny. Wybierz najlepszą dla siebie kreatynę w tabletkach!

Dodaj opinie na forum