Mała bieżnia domowa to sprzęt, który pozwala na trening w każdej chwili. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie zawsze mogą sobie pozwolić na bieganie na świeżym powietrzu, bo na przykład opiekują się małym dzieckiem. Taka bieżnia wyposażona jest zwykle w wiele nowoczesnych funkcji, które dodatkowo ułatwiają kontrolę nad treningiem i nad postępami.
Jaką małą bieżnię domową wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu i co jeszcze warto wiedzieć na temat tego urządzenia?
Efekty stosowania małej bieżni domowej
Dzięki małej bieżni domowej mamy możliwość symulacji naturalnych ruchów, jakie wykonywane są podczas biegania i chodzenia. Dlatego też można bez przesady stwierdzić, że ćwiczenia na takim sprzęcie przyniosą efekty podobne do tych, jakie uzyskalibyśmy biegając w terenie.
Systematyczne bieganie na małej bieżni domowej pozwoli nam na szybsze spalanie kalorii, a także na poprawę kondycji i wzmocnienie mięśni.
Zobaczmy teraz, jakie rodzaje małych bieżni znaleźć można w sklepach.
Mała bieżnia domowa z napędem elektrycznym
Bieżnie takie napędzane są dzięki energii elektrycznej o sile 1,5-5 KM. Silnik wprawia w ruch taśmę maszyny, w odróżnieniu od małej bieżni domowej magnetycznej (o której za chwilę). Poruszająca się taśma nadaje tempo biegaczowi, co stanowi znaczne ułatwienie w przypadku osób początkujących, które nie mają jeszcze wprawy w samodzielnym napędzaniu taśmy. Mała bieżnia domowa o napędzie elektrycznym sprawdza się doskonale w treningach interwałowych, ponieważ umożliwia wybranie tempa biegu i jego utrzymywanie.
Taka bieżnia daje nam komfortowy i efektywny trening, do którego można precyzyjnie dopasować prędkość i stopień nachylenia powierzchni. Mała bieżnia do domu to urządzenie, które najczęściej pozwala na regulację prędkości w granicach od 0,8 do 25 km/h i regulację stopnia nachylenia terenu w granicach od 0 do 20%.
Mała magnetyczna bieżnia domowa
W małej bieżni magnetycznej (mechanicznej) możemy regulować stopień nachylenia powierzchni oraz obciążenie, jak również hamulec. Taśmę jednak wprawiamy tu w ruch dzięki sile swoich mięśni, a to wymaga nie tylko większego wysiłku, ale także utrzymywania wymaganego tempa biegu. To urządzenie, które sprawdzi się w przypadku bardziej doświadczonych biegaczy.
A może rowerek stacjonarny do 500 zł do domu?
Jaką małą bieżnię domową wybrać?
Wybierając małą bieżnię do domu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej wymiary, zawieszenie i zakres regulacji nachylenia (który pozwala na symulowanie biegu po równinie lub po terenie górzystym). Ponadto, trzeba wiedzieć, że maksymalna nośność, czy też maksymalne obciążenie, powinno być trochę większe niż waga użytkownika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenie posłuży nam długie lata.
Doskonałym udogodnieniem w małej bieżni domowej może być też komputer, który będzie wskazywał wiele parametrów ułatwiających kontrolowanie postępów i treningów: czas ćwiczeń, prędkość, tempo, przebieg, ilość spalonych kalorii. Bieżnie najnowszego typu można także połączyć z tabletem.
Inne przydatne funkcje w małych bieżniach do domu
Mała bieżnia domowa wybierana jest zwykle wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca w domu czy mieszkaniu na ustawienie dużego sprzętu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem są też modele z możliwością złożenia, które (gdy nie są używane) można po prostu ustawić przy ścianie czy włożyć do szafy.
To jeszcze nie wszystko.
W przypadku małych bieżni przeznaczonych dla profesjonalistów znajdziemy w zestawie pas piersiowy, który użytkownik zakłada podczas treningu i który pozwala na dostosowywanie prędkości ćwiczeń do tętna użytkownika.
Jakie jeszcze czynniki mogą się okazać ważne podczas użytkowania małej bieżni domowej?
- Cicha praca sprzętu,
- Akcesoria bezpieczeństwa,
- Przyciski na uchwytach.
A do tego:
- Możliwość korzystania z serwisu,
- Długa gwarancja,
- Łatwa dostępność części zamiennych,
- Możliwość samodzielnego serwisu, instalacji i montażu.
Sprawdź także czy bieżnia elektryczna do 1000 zł nada się do domu?
Dodatkowe udogodnienia w małych bieżniach domowych
Mała bieżnia domowa może oferować znacznie więcej. Znaleźć tu możemy również takie funkcje jak wybór programów i prędkości biegu, możliwość włączenia muzyki, uchwyty na rączce, kabel audio jack, wibrujący pas do masażu, wentylator, energetyczne sprzężenie zwrotne, ekran dotykowy z dostępem do Internetu, możliwość podłączenia aplikacji sportowych czy też nowoczesne systemy amortyzacji (dzięki którym mamy zapewniony przyjemny i dynamiczny bieg).
Zobacz też jaka bieżnia domowa jest najlepsza?
Programy treningowe sterowane pulsem w małych bieżniach domowych
Sterowanie treningu pulsem polega na dopasowaniu zakresu tętna tak, by w optymalny sposób osiągnąć zamierzone efekty: szybszą utratę tkanki tłuszczowej, zwiększenie wydolności czy też poprawę wytrzymałości. Tętno użytkownika może tu być mierzone na dwa sposoby: na uchwytach bieżni, gdzie znajdują się specjalne czujniki, lub też dzięki wspomnianemu już powyżej pasowi piersiowemu. Dodajmy tu, że ten drugi sposób zapewnia większą dokładność pomiaru.
Mechanizm wbudowany w bieżnię steruje prędkością i kątem nachylenia w taki sposób, aby użytkownik osiągnął, a następnie utrzymywał przez konkretny czas daną częstotliwość pulsu.
Cena małych bieżni domowych
Tanią, małą bieżnię domową można kupić już za około 700 złotych. Najdroższe modele mogą osiągać cenę 4000 złotych.
Producenci małych bieżni domowych
Producenci oferujący małe bieżnie do domu to między innymi takie marki jak Duke, Taurus, Xiaomi, Vision, Horizon, Kettler czy BH Fitness.
Opinie o małych bieżniach domowych
Masz doświadczenie w stosowaniu małej bieżni domowej i możesz (i chcesz) się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jej użytkowania? A może masz ochotę udzielić innym rad, jaki model wybrać? To świetnie! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie i wskazówki dotyczące małych bieżni domowych.
Mała bieżnia domowa / Ranking najlepszych
Zastanawiasz się, jaką małą bieżnię domową wybrać i kupić? To najwyższa pora zajrzeć do naszego rankingu! Można w nim znaleźć zestawienie modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością. Porównasz w nim też dane techniczne i ceny u poszczególnych sprzedawców w sieci.