Mata do jogi kauczukowa

Mata do jogi kauczukowa to tylko jedna z dostępnych na rynku możliwości, bo do wyboru mamy tu wiele innych materiałów. Cieszy się ona jednak największą popularnością wśród osób trenujących jogę zwłaszcza ze względu na swoje doskonałe właściwości antypoślizgowe, choć to nie jedyny jej atut.

Przybliżamy dzisiaj temat mat kauczukowych do jogi i każdy, kto szuka najlepszego dla siebie modelu, znajdzie tu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Zaczynamy od szybkiego przeglądu materiałów, z których mogą być wykonane maty do jogi

Mata do jogi kauczukowa Ranking
Jaka Mata do jogi kauczukowa?
Ranking najlepszych >>>

Nie tylko kauczuk, czyli z jakich materiałów produkuje się maty do jogi

Zarówno w sklepach sportowych, jak i specjalistycznych sklepach oferujących produkty przeznaczone do praktykowania jogi, znajdziemy maty wykonane z różnych materiałów. Może to być oczywiście naturalny kauczuk (o którym szerzej już za chwilę), ale także PVC, poliuretan (PU), TPE, mikrofibra, juta czy też bawełna. Dziś jednak skupimy się na macie kauczukowej do jogi.

Mata do jogi kauczukowa
Najlepsza mata do jogi kauczukowa / Gdzie kupić? Jaka cena? Sprawdź opinie na forum.

Kauczukowe maty do jogi

Maty do jogi z naturalnego kauczuku zapewniają dobrą izolację od podłoża i doskonałą przyczepność, nieporównywalną z matami wykonanymi z innych materiałów. W celu uzyskania takiego efektu maty pokrywa się niekiedy zewnętrzną warstwą poliuretanu.

Co więcej, charakteryzują się one dużą chłonnością, co może okazać się dużą zaletą zwłaszcza w przypadku osób, które silnie się pocą.

Czym jeszcze się charakteryzuje mata do jogi z kauczuku?

Kauczuk to szorstki i lekko chropowaty materiał, stąd jego duża przyczepność podczas wykonywania wszelkich asan. Prawdopodobnie jedyną wadą kauczuku jest jego zapach, który jednak po pewnym czasie, przy odpowiedniej pielęgnacji, zanika.

Jednym z dobrych sposobów na szybsze pozbycie się tego zapachu jest niezwijanie maty przez kilka pierwszych tygodni.

Wymiary i grubość mat kauczukowych do jogi

Wybierając matę do jogi z kauczuku, warto wiedzieć, że mogą mieć one różne wymiary i różną grubość. Co więcej, ponieważ kauczuk jest ciężkim materiałem, będą się one znacznie różnić od siebie również wagą, co – zwłaszcza w przypadku osób przemieszczających się na treningi komunikacją miejską – może być nie bez znaczenia.

Wymiary mat kauczukowych do jogi

Matę do jogi z kauczuku należy dobrać odpowiednio do swojego wzrostu, a powinna ona być co najmniej kilkanaście centymetrów dłuższa niż nasze ciało. Standardowa długość mat, jakie znajdziemy w sklepach, to 183 i 185 cm, ale dostępne są też modele o długości 200, a nawet 220 cm.

Doskonałym rozwiązaniem są maty cięte z rolki, które docinane są co około 5-10 cm.

A jeśli chodzi o szerokość mat?

Standardowo wynosi ona 60 cm, jednak można także spotkać maty o szerokości 66 cm, 72 cm i 80 cm. A oto kilka przykładowych wymiarów mat kauczukowych do jogi dostępnych na rynku:

 1. 3 mm x 60 cm x 185 cm,
 2. 4 mm x 66 cm x 185 cm,
 3. 4 mm x 60 cm x 185 cm,
 4. 6 mm x 60 cm x 180 cm.

Grubość mat kauczukowych do jogi

Maty kauczukowe do jogi, jak już wspomnieliśmy, dostępne są w różnych grubościach, a co za tym idzie, mają one również różną wagę. Na przykład maty do jogi o grubości 3-4 mm ważą około 2 kg. Grubsze, jak mata do jogi kauczukowa 6 mm, ważą więcej niż 3 kg.

Supercienkie kauczukowe maty do jogi, o grubości 1 mm (i wadze około 1 kg), doskonale sprawdzają się w podróży. Można je złożyć w kosteczkę bez obaw o odkształcenia, a jednocześnie zapewniają dużą antypoślizgowość.

Dlaczego wobec tego niektóre osoby wybierają grubsze modele mat?

Grubsze maty kauczukowe do jogi lepiej izolują od podłoża, co jest nie bez znaczenia podczas dłuższego relaksu i przy zimnym podłożu. Zapewniają one również lepszą amortyzację i większy komfort podczas praktyki, szczególnie dla osób szczupłych z mocno wyeksponowanymi kostkami, śródstopiem i kolanami. Dodajmy jeszcze na koniec, że w sklepach oferowane są maty do jogi kauczukowe o grubości od 1 mm do 7 mm.

Kauczukowa mata do jogi
Jaka kauczukowa mata do jogi jest najlepsza? Jaką wybrać i kupić? Mamy opinie trenerów i ceny w rankingu.

Jaką matę kauczukową do jogi wybrać i kupić?

Wybór maty kauczukowej do jogi najczęściej będzie uzależniony od rodzaju jogi, jaką ćwiczymy. Do jogi dynamicznej lepiej wybrać grubszy model. Pozycje statyczne nie wymagają ani większej grubości, ani najlepszych właściwości antypoślizgowych. Grubsza mata może się również okazać dobrym wyborem dla cięższych osób, które bardziej zapadają się w matę, a także dla osób, które potrzebują większej amortyzacji.

Trwałość mat kauczukowych do jogi

Maty kauczukowe do jogi są mniej trwałe od tych wykonanych z PVC. W miejscach, gdzie stawiamy stopy i dłonie, będą po pewnym czasie pojawiać się przetarcia (co nie będzie jednak przeszkadzać w praktyce). Warto wiedzieć, że mata do jogi z kauczuku wystarczy nam minimum na 2-3 lata intensywnego używania. Zobacz przy okazji nasz poradnik o tym jak wybrać matę wibracyjną do ćwiczeń.

Jak czyścić matę kauczukową do jogi?

Maty z kauczuku do jogi nie należy myć z użyciem detergentów. Nie wolno jej też namaczać, jeśli nie chcemy, by straciła swoje właściwości. Kauczukowi nie służy również wystawianie na działanie promieni słonecznych, ponieważ kolor maty może wyblaknąć. Do czyszczenia najlepiej używać naturalnego płynu, który bez problemu wykonamy samodzielnie w domu.

Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować:

 • Ocet (spirytusowy albo jabłkowy),
 • Przegotowaną wodę,
 • Wybrany olejek eteryczny oraz
 • Butelkę z atomizerem.

Mieszamy wodę i ocet w równych proporcjach w butelce i dodajemy kilka kropli olejku. Zamykamy butelkę i mocno nią potrząsamy, by wymieszać dobrze składniki. Tuż po praktyce spryskujemy matę i przecieramy ją wilgotną szmatką. Pozostawiamy do wyschnięcia.

Mata do jogi z kauczuku
Mata do jogi z kauczuku / Ranking, opinie i cena. Gdzie kupić tanie i dobre maty do jogi kauczukowe?

Cena mat kauczukowych do jogi

Cena mat do jogi kauczukowych mieści się średnio w granicach od 160 do 300 złotych (choć znajdziemy też droższe).

Gdzie kupić kauczukową matę do jogi? Producenci

Maty kauczukowe do jogi oferują między innymi tacy producenci jak Jade, Bodhi-Phoenix, Utupluti, Decathlon (Domyos), Bodhi Eco Pro, Liforme, Manduka eKO.

Opinie o matach kauczukowych do jogi

Masz doświadczenie związane z wyborem i z użytkowaniem maty do jogi z kauczuku? Chcesz się nim podzielić? To świetnie! Zapraszamy do sekcji komentarzy na forum, w której można zamieszczać swoje spostrzeżenia, porady i opinie.

Maty do jogi / Ranking najlepszych

Jeśli szukasz najlepszej dla siebie maty do jogi z kauczuku, to zajrzyj do naszego rankingu. Znajdziesz w nim porównanie najchętniej obecnie kupowanych modeli!

Jakie maty do jogi kauczukowe wybraliście do swoich ćwiczeń? Na forum możecie podrzucić nam swoje opinie, recenzje i rekomendacje.

1 opinia na forum “Mata do jogi kauczukowa”

 1. Maty kauczukowe do jogi są świetne także do fitnessu. Najpierw kupiłam taką miękką matę z pianki, ale przesuwa się po podłodze, co w sumie jest bardziej niebezpieczne, niż gdyby ćwiczyć na gołej podłodze. Potem wybrałam matę do jogi i bez porównania – i amortyzacja i antypoślizgowość

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum