Obciążniki na ręce

Obciążniki na ręce to akcesoria, dzięki którym ćwiczenia wykonywane na treningach staną się bardziej efektywne. Pozwolą na przełamanie rutyny i postawienie organizmu przed nowym wyzwaniem. Można je wykorzystywać w wielu dyscyplinach sportowych, w których stają się prostym, a przy tym bardzo skutecznym, urozmaiceniem. Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie obciążniki na ręce wybrać, to świetnie.

Tu dowiesz się wszystkiego, co może się okazać pomocne przed ich zakupem.

Obciążniki na ręce Ranking
Jakie obciążniki na ręce?
Ranking najlepszych >>>

Jak wyglądają i czym są obciążniki na ręce?

Obciążniki na ręce można w wygodny sposób zapinać na nadgarstkach dzięki specjalnemu wykrojowi i rzepom. Niektóre modele takich obciążników są uniwersalne, to znaczy można je zapinać zarówno na rękach, jak i na nogach (a ściślej mówiąc: na kostkach) dzięki szerokiemu zakresowi regulacji. Obciążenia na ręce wykonane są najczęściej z nowoczesnych materiałów, z neoprenu lub nylonu. Podzielone są one na kilka sekcji, w środku których znajduje się wypełnienie, piasek albo metalowe kulki doskonale dopasowujące się do kształtów ciała.

Obciążniki na ręce
Jakie obciążniki na ręce wybrać i kupić? Porównaj ceny i przeczytaj opinie

Jak działają obciążenia na ręce?

Obciążniki na ręce budują dynamikę, siłę i wytrzymałość. Zakładanie ich podczas ćwiczeń pozwala również szybciej zgubić nadmiar tkanki tłuszczowej. Treningi z wykorzystaniem obciążników na ręce pozwalają na wzmacnianie mięśni odpowiedzialnych za koordynację ruchową i co ciekawe według opinii specjalistów wykazują one również korzystny wpływ na gęstość kości. Obciążenia na nadgarstki stanowią doskonały etap przejściowy pomiędzy treningiem obejmującym ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała a treningiem siłowym. Założenie obciążników to dobry pomysł w momencie, gdy wykonywane dotąd ćwiczenia przestały nas męczyć.

Waga obciążników na ręce

W przypadku odważników na ręce najczęściej wybiera się początkowo obciążniki o mniejszej wadze, by stopniowo ją zwiększać. W sklepach znajdziemy wiele obciążeń, minimalnie się od siebie różniących, na przykład od 0,25 kg do 2 kg oferuje się modele co 0,25 kg, a nawet 0,15 kg.

Jakie obciążniki na ręce wybrać i kupić?

Na początek wystarczą nam obciążniki o masie 0,5 kg. Nie wydaje się to dużo, jednak już po kilku minutach ćwiczeń ciężar ten będzie odczuwalny (zwłaszcza u osób, które nigdy nie trenowały wcześniej na siłowni). Mięśnie dużo bardziej odczuwają obciążenie znajdujące się na nadgarstkach niż na przykład na przedramionach lub ramionach. Utrzymanie rąk przed sobą z ciężarkami o wadze 0,5 kg może być dużym wyzwaniem (jeśli nie wierzysz, spróbuj wykonać to ćwiczenie z półlitrowymi butelkami).

Jak zwiększać obciążenia na rękach?

Dobrym pomysłem jest zakup trzech zestawów obciążników na ręce, dzięki którym będziemy mogli wykonywać trening ze zmiennym obciążeniem.

Przykład?

Wybieramy obciążniki o wadze 0,5 kg, 1 kg i 2 kg. Cięższe obciążenia możemy używać początkowo na nogach, które są oczywiście silniejsze. W dalszym etapie treningów będzie można łączyć ciężarek kilogramowy z półkilogramowym, by nie przechodzić od razu na 2 kg. Osobom starszym lub też mało wytrenowanym poleca się również zakup ciężarków o wadze 0,75 kg, dzięki czemu nie będzie od razu trzeba przechodzić do obciążników dwukilowych.

obciążniki na ręce
Najlepsze obciążniki na ręce / Gdzie kupić? Jaka cena i opinie? Mamy ranking najlepszych!

Trening całego ciała dzięki obciążnikom na ręce (i nogi)

Wykorzystując do treningu obciążniki zarówno na ręce, jak i na nogi, można wykonać intensywny, a przy tym bardzo skuteczny, trening całego ciała. Wszystkie ćwiczenia, które wykonywane są w warunkach domowych, można z powodzeniem wykonywać z obciążnikami.

Oznacza to, że można wykonywać z nimi trening mięśni:

 1. Czworogłowych,
 2. Dwugłowych,
 3. Ramion,
 4. Klatki piersiowej,
 5. Grzbietu,
 6. Pośladków,
 7. Brzucha.

Przykładowe ćwiczenia z obciążnikami na ręce

Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń, które można wykonywać z obciążeniami, zwiększając przy tym skuteczność treningów:

 • Wykonujemy skoki, przestawiając do przodu raz jedną, raz drugą nogę i jednocześnie wykonując zamaszyste, naprzemienne ruchy rękami w przód i w tył,
 • W lekkim rozkroku wykonujemy półprzysiady, przenosząc przy tym ręce do przodu. Wracając do pozycji wyjściowej, przenosimy ręce do góry,
 • Bieg w miejscu połączony z boksowaniem.

Gdzie wykorzystuje się ćwiczenia z obciążeniami na rękach?

Obciążniki zakładane na ręce wykorzystuje się, jak już wspomnieliśmy, w wielu dyscyplinach sportowych, w celu spotęgowania działania treningów.

Stosuje się je między innymi w:

 1. Jeździe na łyżwach,
 2. Biegach,
 3. Sportach walki,
 4. Ćwiczeniach fitness,
 5. Aerobicu,
 6. Ćwiczeniach cardio,
 7. Pilatesie,
 8. Ćwiczeniach ogólnorozwojowych,
 9. Kulturystyce.

Prostota użytkowania, możliwość dopasowania obciążników do indywidualnych potrzeb i wymagań, a także fantastyczne efekty, jakie przynosi stosowanie obciążników na ręce w ćwiczeniach sprawiają, że chętnie wykorzystuje się je również w rehabilitacji.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat obciążników na ręce?

Nowoczesne obciążenia na nadgarstki mogą mieć specjalne wzmocnienie na kciuk, które sprawia, że doskonale dopasowują się one do ręki i nie przesuwają się. Chociaż na siłowniach można bez problemu znaleźć obciążniki na ręce o różnej wadze, lepiej jest zaopatrzyć się we własne modele, ponieważ materiały, z których są wykonane, chłoną pot i zabrudzenia.

Gdzie kupić obciążniki na ręce? Lista producentów

Odważniki na ręce znajdziemy między innymi u takich producentów jak Adidas, Allright, HMS, inSPORTline, GO Sport czy Body Sculpture. Znajdziesz je także w takich sklepach jak Decathlon czy Lidl.

Cena obciążników na ręce

Tanie obciążenia na ręce, o wadze 0,25 kg czy też 0,5 kg, kosztują około 20 złotych. Obciążniki na ręce 5 kg osiągają cenę około 300 złotych.

Opinie o obciążnikach na ręce

Ćwiczyłaś/ćwiczyłeś lub ćwiczysz z obciążeniami na ręce i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami lub radami? Fantastycznie! Zapraszamy do zamieszczania swoich wskazówek i opinii w sekcji komentarzy.

Ranking obciążników na ręce


Szukasz dobrych obciążników na ręce i nie wiesz, jakie wybrać? Tu pomocny może się okazać przygotowany przez nas ranking. Znaleźć w nim można najpopularniejsze obecnie modele obciążników na ręce wraz z porównaniem cen u poszczególnych sprzedawców internetowych.

1 opinia na forum “Obciążniki na ręce”

 1. Trudno obecnie sobie nawet wyobrazić uprawianie jakiegokolwiek sportu bez obciążników na ręce. W końcu zawsze przychodzi moment, gdy ćwiczenia, które wykonuje się na co dzień, stają się łatwe i nudne. 😛

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum