Piłka rehabilitacyjna z kolcami

Piłka rehabilitacyjna z kolcami jest nieocenionym narzędziem do ćwiczeń zarówno w przypadku osób po wypadkach, jak i podczas treningów fitness. Pobudza krążenie i świetnie nadaje się do ćwiczeń sensorycznych. Automasaż wykonywany z jej użyciem doskonale rozluźnia spięte mięśnie po wysiłku, ale także po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (patrz osoby pracujące w biurze). Piłki do ćwiczeń z kolcami mogą mieć różne wielkości i różne wypustki dlatego, zanim zdecydujemy się na zakup, warto zasięgnąć informacji na ich temat.

Kilka słów wstępu na temat piłek do ćwiczeń z kolcami

Piłki z kolcami do rehabilitacji wykonane są najczęściej z polichlorku winylu, znanego jako PVC. Są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się dużą elastycznością. W sklepach znajdziemy piłki rehabilitacyjne różnej wielkości, od takich o średnicy kilkunastu czy 20 cm do dużych, 75 cm lub nawet 100 cm.

Każda wielkość może mieć różne zastosowanie, ale o tym powiemy jeszcze szerzej za chwilę.

Piłka rehabilitacyjna z kolcami
Piłka rehabilitacyjna z kolcami

Zastosowanie piłek do ćwiczeń z kolcami

Piłki rehabilitacyjne z kolcami wykorzystuje się w Efekty stosowania piłek z kolcami do rehabilitacji

Kolce znajdujące się na powierzchni piłki służą do pobudzania receptorów czuciowych. W połączeniu z ćwiczeniami dłoni z użyciem takiej piłki wpływa to na poprawę koordynacji ruchowej i sprawności chwytnej ręki.

Uwaga!

Osoby, które dopiero zaczynają ćwiczyć z użyciem piłek z kolcami, mogą mieć problem z przyzwyczajeniem się do uczucia łaskotania podczas rolowania stóp. Nie pozostaje im jednak nic innego, jak tylko uodpornić się z czasem.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że masaże i ćwiczenia z użyciem piłek z wypustkami wspomagają regenerację mięśni i rozbijają podskórną tkankę tłuszczową, likwidując cellulit. Zobacz też jak sprawdzają się podwójne piłki do masażu pleców, kręgosłupa i karku.

Jaką piłkę rehabilitacyjną z kolcami wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, piłki rehabilitacyjne z kolcami mogą mieć różne wielkości. Można je podzielić na małe piłki (do 20 cm), średnie (35 cm, 45 cm, 55 cm), duże (60 cm, 65 cm,75 cm) i największe (85 cm, 95 cm i 100 cm).

W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym często można spotkać zestawy piłek z kolcami o różnej wielkości.

Zobaczmy, które piłki najczęściej wykorzystuje się do danych ćwiczeń.

Małe piłki rehabilitacyjne z kolcami

Piłeczki o średnicy kilkunastu czy też 20 cm służą zwykle do ćwiczeń polegających na gnieceniu lub przeciskaniu stopami podczas jednoczesnego wykonywania owalnych ruchów. Są one doskonałe w przypadku przywracania czucia dłoni i stóp po wypadkach.

Piłka rehabilitacyjna 35 cm, 45 cm, 55 cm

Piłki do ćwiczeń z kolcami o średniej wielkości najczęściej wykonane są przy użyciu technologii Anti-burst. Dzięki niej, w razie pęknięcia, piłka traci powietrze stopniowo, chroniąc ćwiczącą osobę przed upadkiem. W trakcie ćwiczeń na piłce wypustki masują ciało, zmniejszając ból powodowany mikrourazami.

Piłka rehabilitacyjna z kolcami 65-75 cm

Piłki o średnicy 65-75 cm chętnie wykorzystuje się w ćwiczeniach fitness. Pozwalają one łączyć efekty treningu rozciągającego z ćwiczeniami na równoważni, rehabilitacją i masażem.

Piłka rehabilitacyjna 75 cm, 85 cm, 95 cm i 100 cm

Największe dostępne piłki rehabilitacyjne z kolcami to idealne przyrządy do rehabilitacji i masażu. Świetnie sprawdzają się do wykonywania wszelkich ćwiczeń sensomotorycznych, terapeutycznych i ogólnorozwojowych, a także do poprawy krążenia i postawy ciała. W zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń, mogą pobudzać lub relaksować mięśnie.

Piłki sensoryczne

Piłki rehabilitacyjne z kolcami to doskonałe narzędzie do ćwiczeń manualnych, ale także do stymulacji rozwoju czuciowego (sensorycznego) u dzieci. Piłki z wypustkami mogą służyć do masażu całego ciała dziecka, dzięki czemu uzyskamy efekt rozluźnienia mięśni. Doskonałe efekty przynosi na przykład wieczorny masaż, który ułatwia zasypianie.

Automasaż i ćwiczenia z użyciem piłki rehabilitacyjnej z kolcami

Masaż z użyciem piłki rehabilitacyjnej z kolcami można wykonywać na dowolnej partii ciała. Nie spodziewajmy się jednak od razu przyjemnych doznań. Masaż w okolicach miejsc, w których tkanka powięziowa jest napięta, może być bolesny, jednak jego efekty są warte wytrzymania dyskomfortu. Podczas masażu zaleca się wykonywanie głębokich oddechów i skupienie się na swoich odczuciach. Nacisk piłką zwiększamy stopniowo.

Oto przykład zastosowania piłki z kolcami do automasażu.

Masaż wewnętrznej strony ud z użyciem piłeczki z kolcami

U osób jeżdżących na rowerze, lub też biegających, zewnętrzne strony ud mogą dawać wrażenie szczególnej sztywności. Tę część ciała najlepiej jest masować na siedząco lub z wykorzystaniem własnego ciężaru rolować się na małej piłeczce.

I jeszcze jedno przykładowe ćwiczenie.

Masaż górnej części pleców z zastosowaniem piłki z kolcami

Osoby, które dużo czasu spędzają przy biurku, z czasem doświadczają napięcia w górnej części pleców. Można je zniwelować przy pomocy prostego ćwiczenia z piłeczką z kolcami. Stajemy tyłem do ściany, kładziemy piłeczkę w dowolnym miejscu pomiędzy łopatkami, a następnie przesuwamy się po niej w górę i w dół.

Zajrzyj też do naszego kolejnego poradnika i dowiedz się jak wybrać gumy oporowe do ćwiczeń.

Cena piłek rehabilitacyjnych z kolcami

Najtańsze piłki do ćwiczeń z kolcami można kupić już za 6-8 złotych. Większe piłki, 75 czy 100 cm, osiągają cenę 70-80 złotych.

Gdzie kupić piłki rehabilitacyjne z kolcami? Producenci

Popularni producenci piłek rehabilitacyjnych z kolcami to między innymi ANA, ARmedical, Antar, Halcamp.

Ranking piłek rehabilitacyjnych z kolcami

Szukasz piłki rehabilitacyjnej do ćwiczeń? Zajrzyj do naszego rankingu! Znajdziesz w nim nie tylko zestawienie najchętniej obecnie kupowanych piłek, ale także porównanie cen w sklepach internetowych.

Opinie o piłkach rehabilitacyjnych z kolcami

Korzystałaś/korzystałeś lub korzystasz z piłek rehabilitacyjnych z kolcami podczas ćwiczeń i możesz się podzielić swoimi doświadczeniami? To fantastycznie! Swoje opinie i wskazówki możesz zamieścić w sekcji komentarzy.

1 opinia na forum “Piłka rehabilitacyjna z kolcami”

  1. Masaż pleców z użyciem piłki z kolcami to coś pięknego. Na początku jest dość trudno wytrzymać same kolce, ale po pewnym czasie się stwierdza, że mogłyby być nawet mocniejsze. 😛

    Odpowiedz

Dodaj opinie na forum