Rower stacjonarny do domu

Rower stacjonarny do domu przyda się każdemu, kto chcąc dbać o swoją kondycję, jednocześnie ma niewiele czasu, jaki może na to poświęcić. Taki sprzęt jest dostępny w każdej chwili i można go używać bez względu na panujące za oknem warunki pogodowe.

Ćwiczenia na rowerku treningowym angażują niemal wszystkie mięśnie, a możliwość indywidualnego dostosowania prędkości i obciążenia, a także dodatkowe funkcje pomagające kontrolować przebieg treningu, sprawiają, że rower stacjonarny to jeden z najchętniej wybieranych sprzętów sportowych do użytku domowego.

Rower stacjonarny do domu Ranking
Jaki Rower stacjonarny do domu?
Ranking najlepszych >>>

Rodzaje rowerów stacjonarnych do domu

Zanim zaczniemy szukać najlepszego dla siebie roweru treningowego, warto wiedzieć, że w sklepach znajdziemy dwa różne modele, które będą przeznaczone do pedałowania w różnych pozycjach. Co więcej, sprzęty te mogą mieć różne rodzaje zastosowań koła zamachowego i mechanizmu oporu.

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym różnicom.

Rower stacjonarny do domu
Rower stacjonarny do domu / Jaki wybrać? Gdzie kupić najlepszy? Ranking, opinie kulturystów i cena w sklepach

Poziomy rower stacjonarny do domu

Rower stacjonarny do domu, na którym pedałuje się w pozycji poziomej, to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Taki sprzęt zapewnia wykonywanie ćwiczeń w pozycji zbliżonej do leżącej. Pedały są tu wysunięte maksymalnie do przodu, a siedzenie wyposażone jest w oparcie. Pedałowanie w takiej pozycji odciąża kręgosłup, a jednocześnie uaktywnia mięśnie brzucha.

Co więcej, treningi z wykorzystaniem poziomego roweru stacjonarnego zaleca się osobom starszym lub z nadwagą, a także wykonującym tak zwaną pracę „siedzącą”, na przykład pracownikom biurowym lub zawodowym kierowcom.

Pionowy rower stacjonarny do domu

Rower stacjonarny do domu, na którym ćwiczy się w pozycji pionowej, jest stanowczo najpopularniejszym i najchętniej wybieranym modelem. Korzystanie z niego przypomina jazdę na tradycyjnym rowerze. Osoba pedałująca na pionowym rowerze stacjonarnym przyjmuje podczas ćwiczeń pozycję wyprostowaną lub też lekko pochyloną do przodu. Uznaje się, że rower pionowy to najlepszy model dla osób z problemami z układem krążenia, ponieważ systematyczne treningi wpływają korzystnie na wydolność płuc.

To również najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni pośladków i nóg.

Zobacz także co daje wioślarz do ćwiczeń.

Jaki Rower stacjonarny do domu
Jaki Rower stacjonarny do domu wybrać? Cena, opinie i ranking

Spinningowy rower stacjonarny do domu

Osoby, które lubią bardzo intensywne ćwiczenia i szukają dla siebie dobrego roweru stacjonarnego do domu, powinny wybrać rower spinningowy. Użytkownik przyjmuje na nim pozycję mocno pochyloną (podobną jak w przypadku jazdy na drogowym rowerze wyczynowym). Jest to model dla zaawansowanych sportowców, dla których rowerek spinningowy jest alternatywą dla intensywnych treningów na zewnątrz.

A skoro mówimy już o zaawansowanych sportowcach.

Magnetyczne rowerki stacjonarne do domu

Zaawansowani sportowcy chętnie sięgają po rowery stacjonarne do domu z magnetycznym systemem oporu. Reguluje się gu tu poprzez hamulec magnetyczny, co daje możliwość szerszego zakresu. Takie rowery pracują bardzo cicho i pozwalają na swobodne wykonanie treningu nawet wtedy, gdy w domu ktoś inny śpi.

Elektromagnetyczny domowy rower stacjonarny

Elektromagnetyczne rowery stacjonarne do domu to modele najbardziej zaawansowane. Sterowanie oporem odbywa się tu przy wsparciu elektroniki. Może on być sterowany automatycznie z uwzględnieniem ustawionego programu, ale również stopnia zmęczenia użytkownika i czasu. Taki rower stacjonarny może być wyposażony w wiele dodatkowych funkcji.

Mechaniczne rowery stacjonarne do domu

Rowery stacjonarne z oporem sterowanym w sposób mechaniczny są najtańsze spośród powyżej opisanych modeli, jednak jednocześnie emitują najwięcej hałasu podczas treningu. Opór regulowany jest w nich poprzez fizyczne zwiększanie tarcie koła.

Jaki rower stacjonarny do domu wybrać?

Chociaż wymienione wcześniej modele rowerów stacjonarnych do domu są najpopularniejsze wśród użytkowników, to nie można zapominać, że na polskim rynku znajdziemy również inne wersje takich rowerków. Warto tu zaznaczyć, że dostępne są również minirowery stacjonarne, które mają kompaktowe wymiary, a do tego niekiedy nawet pozbawione są siodełka. Takie rowery to świetne rozwiązanie dla tych osób, które nie mają zbyt wiele miejsca w domu.

W sklepach znajdziemy też rowery z technologią indukcyjną oraz modele wykorzystujące systemy oporu powietrznego.

Zobacz też jak działa i ile kosztuje bieżnia domowa.

Wielkość i waga rowerów stacjonarnych do domu

Wiele z modeli rowerów stacjonarnych do domu można po zakończonym treningu złożyć i schować, na przykład do szafy. Bardziej zaawansowane rowery treningowe mogą jednak zajmować więcej miejsca. Warto też wiedzieć, że ich waga może sięgać nawet 80 kg, a więc ich częste przenoszenie może być trudne.

Jakie dodatkowe funkcje mogą zawierać rowery stacjonarne do domu?

Dodatkowe funkcje, w jakie obecnie wyposażona jest większość rowerów stacjonarnych do domu, w znaczący sposób wspierają treningi i sprawiają, że są one nie tylko bardziej efektywne, ale też komfortowe i po prostu ciekawsze.

Zobaczmy, o czym mowa:

  • Liczniki prędkości, czasu i odległości,
  • Czujnik mierzący tętno użytkownika,
  • Możliwość podłączenia roweru do komputera.

Zobacz także jaki rower treningowy do domu wybrać.

Najlepszy Rower stacjonarny do domu
Najlepszy Rower stacjonarny do domu

Gdzie kupić rower stacjonarny do domu? Lista producentów

Dobre rowery stacjonarne do domu oferują między innymi takie marki jak Body Sculpture, BH Fitness, HMS, Kettler czy Zipro.

Cena rowerów stacjonarnych do domu

Mały rower stacjonarny (wspomniany minirower) można kupić już za cenę około 200 złotych. Najdroższe rowery treningowe do domu mogą stanowić wydatek rzędu 6000 złotych.

Opinie o rowerach stacjonarnych do domu

Od dawna ćwiczysz na domowym rowerze stacjonarnym? A może dopiero co kupiłaś/kupiłeś jakiś model? Chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami i uwagami na temat wyboru i użytkowania takiego sprzętu? Doskonale! W takim razie zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie i wskazówki.

Rower stacjonarny do domu / Ranking najlepszych

Wszystkich, którzy od dawna szukają dobrego roweru stacjonarnego do domu, a także wszystkich, którzy dopiero rozważają taki zakup, zapraszamy do zajrzenia do naszego rankingu. Znaleźć w nim można zestawienie najpopularniejszych obecnie modeli wraz z dokładnym opisem danych technicznych i porównaniem cen rowerów stacjonarnych do domu.

2.
HMS R9259 Biało-zielony
Rower stacjonarny do domu HMS
3.
Spokey Katana
Rower stacjonarny do domu Spokey
4.
Hertz FITNESS XR-330 PRO
Rower stacjonarny do domu Hertz
5.
Hertz FITNESS Phoenix
Rower stacjonarny do domu Hertz
7.
Cardiostrong BX30
Rower stacjonarny do domu Cardiostrong
8.
Zipro Nitro RS Czarno-biały
Rower stacjonarny do domu Zipro
9.
Zipro Easy
Rower stacjonarny do domu Zipro
10.
Finnlo Exum III Srebrny
Rower stacjonarny do domu Finnlo

Dodaj opinie na forum