Skakanka do ćwiczeń

Skakanka do ćwiczeń to jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych sprzętów sportowych. W dodatku jej regularne stosowanie przynosi spektakularne efekty. Zanim jednak wybierzemy dobrą skakankę, warto zaczerpnąć nieco informacji na ten temat.

Jakie są rodzaje skakanek do ćwiczeń? Na co zwrócić uwagę, kupując wybrany model? Jak dobrać długość skakanki do swojego wzrostu?

Pozostań z nami i dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat tego drobnego, ale jakże skutecznego sprzętu sportowego!

Skakanka do ćwiczeń Ranking
Jaka Skakanka do ćwiczeń?
Ranking najlepszych >>>

Jakie efekty przynoszą ćwiczenia na skakance?

Ćwiczenia na skakance mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim przyspieszają utratę tkanki tłuszczowej. Odpowiednie treningi pozwalają na spalenie 400 kcal w ciągu 30 minut! Co więcej, takie ćwiczenia wpływają korzystnie na nasz refleks, koordynację ruchową, szybkość i zwinność.

Nasze ciało nabiera kondycji i zwiększa się jego wytrzymałość. W czasie treningu ze skakanką do ćwiczeń rozwijają się mięśnie brzucha, ramion, nóg, klatki piersiowej i pleców.

Skakanka do ćwiczeń
Skakanka do ćwiczeń / Jaka najlepsza? Gdzie kupić? Ranking, opinie i cena

Jaką skakankę do ćwiczeń wybrać i kupić?

W przypadku skakanek do ćwiczeń duże znaczenie mają linki. Rodzaj linki, jaki wybierzemy, zależy głównie od typu treningu, do jakiego będzie nam ona potrzebna. Do crossfitu wybierzemy skakankę do ćwiczeń ze stosunkowo cienką i ciężką linką. Pozwala ona na rozpędzenie skakanki i nabranie przez nią momentu obrotowego, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniej prędkości obrotu.

Jeśli natomiast trening na skakance do ćwiczeń ma przede wszystkim na celu zwiększenie wytrzymałości ramion, to wybierzemy jak najszerszą linkę, by stawiała duży opór.

Sprawdź też gumy do ćwiczeń.

Rodzaje skakanek do ćwiczeń

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów skakanek do ćwiczeń, dlatego zanim wybierzemy tę najlepszą dla siebie, warto sprawdzić, czym się różnią.

Jakie rodzaje skakanek dostępne są na polskim rynku?

 • Sznurkowa,
 • Z tworzywa,
 • Z rzemienia,
 • Metalowa.

A oto ich charakterystyka.

Wybierz też gumy oporowe do ćwiczeń.

Sznurkowa skakanka do ćwiczeń

Skakanka sznurkowa to najlepszy model dla osób, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia na skakance. Jest bardzo bezpieczna i nie trzeba się obawiać, że uderzenie nią sprawi ból. Jest też tania. Wadą takiej skakanki do ćwiczeń jest niezbyt szybkie tempo, jakie możemy dzięki niej uzyskać. Dodajmy tu jeszcze, że skakanki sznurkowe (także z żyłką) to doskonałe rozwiązanie dla dzieci.

Skakanka do ćwiczeń z tworzywa

Skakanki z tworzywa pozwalają na uzyskanie szybszego tempa niż modele ze sznurka. Świetnie sprawdzają się w treningach służących spalaniu tkanki tłuszczowej. Są na tyle uniwersalne, że mogą z nich korzystać zarówno osoby stawiające swoje pierwsze kroki w ćwiczeniach na skakance, jak i osoby bardziej zaawansowane.

Jaka Skakanka do ćwiczeń
Jaka Skakanka do ćwiczeń najlepsza? Którą wybrać? Opinie, ranking i cena

Skakanka do ćwiczeń z rzemienia

Skakanki z rzemienia są znacznie cięższe od swoich wymienionych powyżej poprzedniczek. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w szybkości, jaką możemy dzięki niej uzyskać. Poleca się ją głównie bokserom.

Sprawdź też ekspander gumowy.

Metalowa skakanka do ćwiczeń

Metalowe skakanki to najcięższe spośród wszystkich omawianych tu modeli. Przeznaczone są do treningów dla najbardziej zaawansowanych. Najlepiej sprawdzają się w treningu bokserskim – ćwiczenia wykonywane na niej kształtują wiele partii mięśni nóg oraz znacząco poprawiają kondycję.

Z jakich materiałów produkuje się rączki w skakankach?

Kolejny element, którym mogą się od siebie różnić poszczególne modele skakanek do ćwiczeń, to uchwyt.

Może on być wykonany z następujących materiałów:

 1. PCV (tu trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, by rączki nie były śliskie),
 2. Pianka (rączki z niej wykonane są miękkie i mają właściwości antypoślizgowe),
 3. Metal (metalowe rączki znajdziemy najczęściej w profesjonalnych skakankach do ćwiczeń),
 4. Drewno (rączki z drewna są wygodne i nie ślizgają się w ręku).

Skakanka do ćwiczeń z dodatkowymi funkcjami

Choć skakanka do ćwiczeń to jeden z najprostszych sprzętów sportowych, to może mieć dodatkowe funkcje, które sprawią, że trening z nią będzie jeszcze bardziej efektywny.

Zobaczmy:

 • Skakanka do ćwiczeń z licznikiem, dzięki której można kontrolować rezultaty treningu. Pokazuje ona czas, liczbę powtórzeń, a nawet ilość spalonych kalorii.
 • Skakanka do ćwiczeń z obciążeniem, która przydaje się zwłaszcza osobom pragnącym rozbudować mięśnie ramion i klatki piersiowej.
 • Skakanka do ćwiczeń speed rope, przeznaczona zwłaszcza do treningów crossfit. Bardzo wytrzymała i szybka.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając skakankę do ćwiczeń?

Jeśli chodzi o dobór odpowiedniej rączki w skakance do ćwiczeń, to warto wiedzieć, że im dłuższy jest uchwyt, tym lepiej czuje się napięcie linki. To informacja ważna zwłaszcza dla osób początkujących, ponieważ łatwiej będzie im się zorientować, czy prawidłowo ruszają nadgarstkami. Dłuższa rączka to także szybsze męczenie się przedramion po wykonaniu większej ilości serii. Jednym z elementów odróżniających sprzęt amatorski od profesjonalnego, są łożyska, które sprawiają, że jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo wysokie tempo, skacząc na skakance.

Jak dobrać długość skakanki do ćwiczeń do swojego wzrostu?

Odpowiedni dobór długości skakanki do ćwiczeń ułatwi kręcenie i poprawi skuteczność całego treningu.

Jak sprawdzić, czy skakanka ma odpowiednią długość?

Oto mała ściąga.

 1. Dla osób o wzroście do 165 cm odpowiednia będzie skakanka o długości 215 cm.
 2. Dla osób o wzroście do 175 wybierzemy skakankę o długości 275 cm.
 3. Dla osób o wzroście do 185 cm najlepsza będzie skakanka o długości 300 cm.
 4. Dla osób o wzroście przekraczającym 185 cm optymalna długość skakanki to 335 cm.
Najlepsza Skakanka do ćwiczeń
Najlepsza Skakanka do ćwiczeń / Cena, ranking i opinie

Gdzie kupić skakankę do ćwiczeń? Producenci

Skakanki do ćwiczeń znajdziemy w ofercie takich producentów, jak Veovision, Nike, Casall czy Spokey.

Cena skakanek do ćwiczeń

Skakanki do ćwiczeń mają bardzo zróżnicowane ceny. Najtańsze i najprostsze modele można kupić już za kilka złotych. Najdroższe skakanki osiągają cenę około 300 złotych.

Opinie o skakankach do ćwiczeń

Od jakiegoś czasu trenujesz z użyciem skakanki podczas treningów? Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem związanym z wyborem lub użytkowaniem takiego sprzętu? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje spostrzeżenia, porady i opinie dotyczące skakanek do ćwiczeń.

Skakanki do ćwiczeń / Ranking najlepszych

Wciąż szukasz dobrej skakanki do ćwiczeń? W takim razie nie możesz ominąć naszego rankingu! Znajdziesz w nim zestawienie najchętniej obecnie kupowanych skakanek wraz z porównaniem cen.

Dodaj opinie na forum