Skakanka treningowa

Skakanka treningowa, choć jest jednym z najtańszych i najprostszych sprzętów sportowych, to jej regularne stosowanie może przynieść doskonałe rezultaty, zarówno w zwiększeniu wytrzymałości, poprawie kondycji, jak i odchudzaniu. Co więcej, jest wykorzystywana w treningu uzupełniającym wśród profesjonalnych sportowców w wielu dyscyplinach. Wybierając skakankę treningową, natkniemy się na wiele modeli, które mogą być wykonane z różnych materiałów, a co za tym idzie, dawać różne rezultaty.

Jaką więc skakankę treningową wybrać? Na co zwrócić uwagę i co warto wiedzieć na temat tego sprzętu sportowego?

Skakanka treningowa Ranking
Jaka Skakanka treningowa?
Ranking najlepszych >>>

Jaką skakankę treningową kupić?

Jak już wspomnieliśmy, skakanki treningowe wykonywane są z różnych materiałów i duże znaczenie będą tu miały linki.

Skakanka treningowa
Skakanka treningowa / Jaka najlepsza? Gdzie kupić? Ranking, cena i opinie

Jakie linki są najlepsze?

Tu wszystko zależy od rodzaju treningu, jaki będziemy wykonywać. Na przykład do crossfitu najlepsza będzie skakanka z cienką, ale ciężką linką, która umożliwi nam rozpędzenie sprzętu i nabranie odpowiedniej prędkości obrotu. Z kolei jeśli ćwiczenia na skakance mają przede wszystkim przynieść rezultat w postaci zwiększonej wytrzymałości ramion, to najlepszy model skakanki w tym wypadku zawierał szeroką, stawiającą duży opór, linkę.

Zobacz też jaka skakanka do crossfitu jest najlepsza?

Z jakich materiałów produkuje się linki w skakankach treningowych?

Szukając skakanki treningowej, natkniemy się na modele z linkami wykonanymi z różnych materiałów, takich jak:

  • Tworzywo,
  • Sznurek,
  • Rzemień,
  • Metal.

Co można powiedzieć o skakankach treningowych wykonanych z każdego z tych materiałów?

Skakanka treningowa z tworzywa

Skakanki treningowe z tworzywa to modele, dzięki którym podczas ćwiczeń uzyskamy szybsze tempo niż na przykład w przypadku modeli z linkami ze sznurka. Doskonale posłużą nam na treningach mających na celu spalanie tkanki tłuszczowej. Są dodatkowo na tyle uniwersalne, że mogą z nich korzystać zarówno osoby zaawansowane, jak i początkujące.

Sznurkowa skakanka treningowa

Model z linką wykonaną ze sznurka to najlepszy wybór dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoje treningi ze skakanką. Jest bardzo bezpieczna i nawet jeśli się nią uderzymy, to nie sprawi to nam bólu. Jej wadą jest jednak małe tempo i w szybkim czasie może się okazać, że będziemy chcieli wybrać inny model. Skakanki sznurkowe doskonale nadają się dla dzieci.

Skakanka treningowa z rzemienia

Skakanki treningowe z linkami wykonanymi z rzemienia wykorzystywane są w treningu na przykład przez bokserów. Są znacznie cięższe od skakanek z linkami z tworzywa czy ze sznurka i zapewniają dużą prędkość.

Metalowa skakanka treningowa

Najcięższe linki znajdziemy w skakankach metalowych i takie właśnie modele przeznaczone są dla osób o największym stopniu zaawansowania. Podobnie jak skakanki z rzemienia, świetnie sprawdzają się w treningach bokserskich. Wykonując na niej ćwiczenia, zwiększamy swoją kondycję i kształtujemy wiele partii mięśni nóg.

Jaka Skakanka treningowa
Jaka Skakanka treningowa najlepsza? Ranking, opinie i cena

Rączki w skakankach treningowych

Podobnie jak linki w skakankach, również rączki mogą być wykonane z różnych materiałów.

A są to:

  1. Pianka, która jest miękka i wykazuje właściwości antypoślizgowe,
  2. PCV (tu należy zwrócić uwagę, czy rączki nie są śliskie),
  3. Drewno, które jest miłe w dotyku i nie ślizga się w rękach,
  4. Metal, który stosuje się najczęściej w produkcji profesjonalnych skakanek.

Najlepsza skakanka do ćwiczeń to? Sprawdź!

Skakanka treningowa z dodatkowymi funkcjami

Nawet tak prosty sprzęt, jak skakanka treningowa, może zawierać dodatkowe udogodnienia i funkcje, dzięki którym trening będzie jeszcze bardziej efektywny. Bardzo ciekawe rozwiązanie stanowi na przykład skakanka z licznikiem, która pokazuje nie tylko liczbę powtórzeń, ale także czas czy liczbę spalonych kalorii. Osobom, którym zależy na rozbudowie klatki piersiowej i mięśni ramion poleca się skakanki z obciążeniem, natomiast skakanki speed rope to modele bardzo wytrzymałe i szybkie, przeznaczone specjalnie do crossfitu.

Co jeszcze warto wiedzieć o skakankach treningowych?

Wybierając skakankę treningową, warto wiedzieć, że im dłuższy będzie ona miała uchwyt, tym lepiej będziemy czuć napięcie linki. Dłuższa rączka to jednak również szybsze męczenie się przedramion w przypadku wykonywania większej ilości skoków. Dodajmy też, że sprzęt amatorski można w łatwy sposób odróżnić od profesjonalnego, ponieważ ten drugi wyposażony jest w łożyska pozwalające na uzyskanie bardzo wysokiego tempa.

Jak dobrać długość skakanki treningowej do wzrostu?

Jeśli chcemy, by treningi na skakance przyniosły spodziewane rezultaty, musimy dopasować przede wszystkim jej długość do swojego wzrostu.

Jak to zrobić?

Osoby o wzroście do 165 cm powinny wybrać skakankę treningową o długości 215 cm. Dla osób o wzroście do 175 cm odpowiednia będzie skakanka o długości 275 cm. Do wzrostu do 185 cm najlepiej dopasować skakankę o długości 300 cm, natomiast osoby o wzroście powyżej 185 cm powinny sięgnąć po skakankę o długości 335 cm.

Sprawdź też jak działają najlepsze gumy do ćwiczeń.

Cena skakanek treningowych

Tanie, proste skakanki z linką ze sznurka można kupić już nawet za kilka złotych. Najdroższe modele mogą kosztować około 300 złotych.

Najlepsza Skakanka treningowa
Najlepsza Skakanka treningowa

Gdzie kupić skakankę treningową? Lista producentów

Szeroką ofertę skakanek treningowych mają między tacy producenci jak Casall, Spokey, Nike czy Veovision.

Opinie o skakankach treningowych

Używasz lub używałaś/używałeś skakanki jako uzupełnienie treningów? Masz ochotę podzielić się swoim doświadczeniem i udzielić kilku rad lub wskazówek dotyczących wykorzystywania tego akcesorium w sporcie? To świetnie! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje uwagi i opinie dotyczące wyboru i stosowania skakanek treningowych w treningu.

Skakanka treningowa / Ranking najlepszych

Od dłuższego czasu szukasz dobrej skakanki treningowej i przeglądasz strony w sieci z mnóstwem modeli do wyboru? A może dopiero zaczęłaś/zacząłeś szukać takiego sprzętu i chcesz się zorientować w ofercie? W każdym razie doskonałym pomysłem będzie zapoznanie się z naszym rankingiem. Można w nim znaleźć najchętniej obecnie kupowane modele wraz z porównaniem cen i danych technicznych. Koniecznie zajrzyj do rankingu – zawiera tak różnorodne modele skakanek treningowych, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodaj opinie na forum