Sprzęt jeździecki

Sprzęt jeździecki to zakup, który prędzej czy później czeka każdego amatora jazdy konnej, zwłaszcza jeśli chcemy do całej sprawy podejść na poważnie. Część elementów wyposażenia możemy oczywiście wypożyczyć, jednak inne warto mieć tylko dla siebie, ze względów higienicznych lub innych.

Dobry sprzęt jeździecki pozwala na komfortową jazdę oraz dobre samopoczucie zarówno człowieka, jak i konia, warto więc przyłożyć się do jego wyboru. By Wam w tym pomóc, przygotowaliśmy poradnik. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać i co warto wiedzieć, nim weźmiemy się za kompletowanie ekwipunku, a także jaki sprzęt jeździecki jest najlepszy.

Zapraszamy do lektury, która odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania!

Sprzęt jeździecki a jazda konna

Sprzęt jeździecki to wyposażenie niezbędne do uprawiania dyscypliny sportu, zwanej jeździectwem lub jazdą konną. Dlaczego warto się nią zainteresować? Okazuje się, że rola jazdy konnej dla naszego organizmu jest nie do przecenienia!

Wśród zalet tej dyscypliny możemy wymienić:

 • Poprawę ogólnej sprawności organizmu,
 • Zapobieganie poważnym schorzeniom cywilizacyjnym, jak otyłość czy dolegliwości ze strony kręgosłupa,
 • Nawiązywanie nowych znajomości,
 • Redukowanie stresu,
 • Poprawa pewności siebie i nastroju,
 • Relaksacja płynąca z kontaktu ze zwierzęciem,
 • Rozwój własny.
Sprzęt jeździecki
Sprzęt jeździecki

Jaki sprzęt jeździecki wybrać i kupić?

By czerpać z wymienionych korzyści, musimy swoją przygodę zacząć od znalezienia szkółki jeździeckiej, a następnie skompletowania odpowiedniego sprzętu jeździeckiego. Nie musimy wszystkiego kupować od razu – z pewnością wybrana szkółka może zaoferować nam całkiem sporo akcesoriów, dzięki którym rozłożymy największe wydatki w czasie. W dalszej części poradnika podpowiadamy, które zakupy odłożyć na później, a którymi zająć się od razu. Opisywane przez nas sprzęty dzielimy na te potrzebne jeźdźcowi oraz te dedykowane koniom.

Sprzęt jeździecki dla jeźdźca

Choć brzmi to jak pleonazm, wcale nim nie jest. Zwierzę, które ma z nami współpracować, także potrzebuje całkiem sporo akcesoriów, jednak te, zwłaszcza na początku, zapewnia szkółka jeździecka. Dlatego my w pierwszej kolejności postanowiliśmy się zająć sprzętem jeździeckim dla człowieka.

Czego potrzebujemy, rozpoczynając swoją przygodę z jazdą konną? Oto najważniejszy sprzęt jeździecki w takiej kolejności, w jakiej warto go kompletować:

 1. Kask lub toczek – my, zwłaszcza na początku, skłanialibyśmy się raczej ku tej pierwszej opcji. Kask to najważniejszy sprzęt jeździecki, ponieważ odpowiada on za nasze zdrowie i zapobiega najpoważniejszym kontuzjom, mogącym w skrajnych przypadkach doprowadzić do zgonu; warto więc w niego zainwestować.
 2. Bryczesy – to po prostu spodnie do jazdy konnej. Podstawą są oczywiście dwie pary, jednak w praktyce potrzeba ich więcej. Przy deszczowej pogodzie decydujemy się bowiem na spodnie wodoodporne, a zimą – na ocieplane. Latem natomiast nie wyobrażamy sobie założyć takich nieprzepuszczalnych, grubych bryczesów.
 3. Sztyblety – jest to rodzaj wygodnych butów do jazdy konnej na płaskim obcasie, sięgających nam ponad kostkę. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnić prawidłowe ułożenie nogi w strzemieniu, jednak są na tyle uniwersalne, że chętnie wykorzystujemy je także podczas prac w stajni, a nawet na mieście.
 4. Sztylpy/Czapsy – pod tym tajemniczym określeniem kryje się bardzo niepozorny sprzęt jeździecki, jakim są ochraniacze do jazdy konnej. Podczas bardziej intensywnych ćwiczeń chronią one nogę jeźdźca przed poważnymi otarciami, a mocuje się je do sztybletów. Amatorom z powodzeniem zastąpią one znacznie droższe oficerki.
 5. Kamizelka, kurtka, baciki – to sprzęt, który ma mniejszą wagę dla bezpiecznej i wygodnej jazdy, dlatego kupujemy je później, gdy wciągniemy się już w jeździectwo i jesteśmy gotowi zainwestować większe kwoty, a jednocześnie znamy swoje potrzeby.
Jaki Sprzęt jeździecki
Jaki Sprzęt jeździecki

Sprzęt jeździecki dla konia

Niezbędne akcesoria dla zwierzęcia zapewnia zwykle szkółka jeździecka. Jednak z czasem zaczniemy inwestować i w tę grupę sprzętu jeździeckiego: kupimy własnego konia lub elementy oferowane przez wypożyczalnię przestaną nam wystarczać. Co jest potrzebne w takim przypadku?

 1. Siodło – to kluczowa kwestia, ponieważ musi być wygodne zarówno dla nas, jak i dla konia. Ważne, by było zrobione z solidnych, trwałych materiałów, a także posiadało stabilny stelaż, zwany sterlicą. Musimy dopasować je do aktywności, którą wykonujemy; inne kupimy do zwykłej jazdy rekreacyjnej, biegów czy skoków.
 2. Popręg – zależy od siodła, które wybierzemy; jest to element przebiegający pod brzuchem konia, by utrzymać siodło we właściwej pozycji.
 3. Czaprak – okrycie na grzbiet konia, zakładane pod siodło, by chronić go przed otarciami. Występuje w różnorodnych wariantach kolorystycznych i jakościowych.
 4. Palcat – rodzaj bata jeździeckiego. Warto wybrać taki, który po prostu dobrze leży w naszej dłoni.
 5. Puśliska i strzemiona – pozwalają wygodnie utrzymać się w siodle podczas jazdy. Ich rodzaj zależy od dyscypliny, na jaką się zdecydujemy, a także naszych preferencji. Poszczególne modele różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, wagą i wielkością, tak że każdy znajdzie coś dla siebie.
 6. Inne: wędzidło, kantar, uwiąz, ogłowie, wodze, ochraniacze.

Jaki sprzęt jeździecki jest najlepszy?

Przy poszukiwaniu najlepszego sprzętu jeździeckiego warto się kierować własnymi preferencjami, a w przypadku odzieży, ustalić rozmiar, który nie będzie ani za duży, ani za mały. Ponadto, zwróćmy uwagę na materiały, które zostały wykorzystane do produkcji: czy są wysokie jakościowo oraz przyjazne dla środowiska? Czy zakupiony sprzęt jeździecki ma szansę wytrzymać lata intensywnego użytkowania? Ważna jest tutaj także renoma wybranej marki.

Gdzie kupić sprzęt jeździecki?

Dobry sprzęt jeździecki w niskich cenach znajdziemy w sklepach internetowych, a także sportowych i zajmujących się ściśle jeździectwem. Do producentów takich akcesoriów należą między innymi Synthia, Horze, Amara, Veredus, Fouganza i inni. Warto zajrzeć także na kategorię dla jeźdźca w sklepie internetowym https://zabookuj.pl/akcesoria/dla-jezdzca/ aby porównać ceny.

Najlepszy Sprzęt jeździecki
Najlepszy Sprzęt jeździecki

Cena sprzętu jeździeckiego

Jesteście ciekawi, ile kosztuje sprzęt jeździecki? NA jego skompletowanie możemy wydać różne kwoty, w zależności od wariantu, na który się zdecydujemy oraz ilości akcesoriów, które sami musimy kupić. Oznacza to wydatek łączny od 500 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Sprzęt jeździecki – opinie

Jesteśmy ciekawi, jakie ubrania i akcesoria do jazdy konnej sprawdzają się u Was? Macie jakiegoś ulubionego producenta? Czekamy na Wasze opinie o sprzęcie jeździeckim w komentarzach!

Sprzęt jeździecki / Ranking najlepszych

A może jesteście na początku swojej przygody z jazdą konną i potrzebujecie podpowiedzi? W takim przypadku prezentujemy ranking najlepszego sprzętu jeździeckiego, jaki znajdziecie aktualnie na rynku!

Dodaj opinie na forum