Stepper skrętny nie zajmuje dużo miejsca w domu, a wykonywane na nim ćwiczenia wzmacniają całe ciało i poprawiają kondycję. To doskonałe uzupełnienie ćwiczeń cardio. Jak w przypadku wszystkich nowoczesnych przyrządów sportowych, tak również i tutaj znajdziemy kilka różnych wariantów stepperów skrętnych. Każdy z nich oferuje możliwość wykonywania ćwiczeń, które w naszym przypadku będą najkorzystniejsze (a także, co nie jest bez znaczenia), ulubione.
Przyjrzyjmy się bliżej w takim razie skrętnemu stepperowi i zobaczmy, jakie efekty może przynieść jego systematyczne stosowanie. Pozostań z nami i sprawdź, co trzeba wiedzieć przed zakupem odpowiedniego modelu.
Czym jest stepper skrętny?
Na klasycznym stepperze wykonujemy ruch przypominający wchodzenie po schodach. Stepper skrętny (zwany też stepperem skośnym) pozwala z kolei na wykonywanie ruchów podobnych jak w przypadku jazdy na łyżwach, nartach czy rolkach.
Ćwiczenia na nim wykonywane angażują więcej partii mięśniowych, przez co są bardziej efektywne (i oczywiście trudniejsze).
Jaki stepper skrętny wybrać?
W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziemy steppery skrętne bez dodatków, z kolumną oraz steper skrętny z ramionami lub z linkami. Każdy z tych rodzajów będzie działał nieco inaczej, dlatego zanim podejmiemy decyzję, jaki stepper skrętny wybrać, przyjrzyjmy się, na czym polegają różnice między nimi.
Na początek weźmy stepper z kolumną.
Stepper skrętny z kolumną
Kolumna w stepperze skrętnym to rodzaj słupka, na którym można oprzeć ręce podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy stabilizację sylwetki oraz odciążenie kręgosłupa. Z taką kolumną po prostu łatwiej jest utrzymać prawidłową postawę ciała, a trening jest przy tym nieco łatwiejszy.
W niektórych modelach stepperów skrętnych można odczepiać kolumnę i używać ją lub nie, według potrzeb.
Stepper skrętny z linkami
Linki w stepperze skrętnym pozwalają na zróżnicowanie treningu i na włączenie do niego również mięśni ramion. Linki nie zajmują dużo miejsca, a ponadto niektóre modele pozwalają na ich odpięcie.
Stepper skrętny z ramionami
Stepper skrętny z ramionami to kolejna, niezwykle przydatna w treningu opcja. Ramiona steppera są tu przeznaczone do treningu nordic walking. Dzięki temu rozwiązaniu pracuje całe ciało, co sprawia, że trening jest tu niezwykle efektywny.
Dodatkowe funkcje w stepperze skrętnym
Steppery skrętne to sprzęty sportowe, które mogą być wyposażone w wiele dodatkowych funkcji znacznie zwiększających funkcjonalność urządzeń, a także poprawiających komfort ich użytkowania i pozwalających na lepszą kontrolę treningu.
Zobaczmy, o czym mowa:
- Licznik dystansu, pozwalający na zliczanie odległości, jaką udało się przejść podczas ćwiczeń,
- Licznik kroków (krokomierz), który przydaje się do celów statystycznych. Dzięki licznikowi dystansu i licznikowi kroków łatwiej jest sprawdzać swoje postępy i przebieg treningów.
- Licznik kalorii, który pokazuje, ile udało nam się spalić kalorii podczas ćwiczeń. Opcja niezastąpiona dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy.
- Pomiar prędkości, dzięki któremu można kontrolować na bieżąco tempo ćwiczeń.
- Regulacja oporu, którą znajdziemy niemal w każdym modelu steppera skrętnego. Do wyboru jest tu regulacja hydrauliczna lub też siłowniki.
- Pomiar czasu ćwiczeń.
Droższe modele stepperów skośnych mogą być również wyposażone w pulsometr, termometr, czy też funkcję pamięci zapisującej statystyki ćwiczeń.
Parametry stepperów skrętnych
Wybierając stepper skośny, warto sprawdzić, do jakiego obciążenia jest on dostosowany. Nośność takich przyrządów mieści się w przedziale od 80 do 130 kg. Osoby o wadze przekraczającej 100 kg powinny wziąć pod uwagę urządzenie z systemem hydraulicznym.
Efekty stosowania steppera skrętnego
Treningi z wykorzystaniem steppera skrętnego przynoszą efekty, które można podzielić na dwie kategorie. Przede wszystkim pozwalają one na szybkie spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej, modelując łydki, uda, pośladki i brzuch. Oprócz spalania oczywiście możemy liczyć na rezultat w postaci zwiększonej siły mięśni brzucha i dolnych partii ciała.
Efekty ćwiczeń na stepperze skośnym mogą być również następujące:
- Ujędrnienie skóry,
- Redukcja cellulitu,
- Poprawienie wydolności oddechowo-krążeniowej.
Wielkość, rozmiary i wymiary stepperów skośnych
Jak powiedzieliśmy, steppery nie zajmują wiele miejsca, a jeśli nie mają ramion czy kolumny, można je bez problemu schować na przykład pod łóżko, gdy są nieużywane.
Zobaczmy teraz, jakie przykładowe wielkości mają steppery skrętne (długość, szerokość, wysokość):
- 42 cm x 43 cm x 22,5 cm (wysokość z ramionami 136 cm i wysokość na ramionach 57 cm),
- 48 cm x 42 cm x 21 cm,
- 52 cm x 23,5 cm x 50 cm.
Jak ćwiczyć na stepperze skrętnym?
Zanim przystąpimy do intensywnych treningów na nowo zakupionym sprzęcie warto się do nich odpowiednio przygotować. Wraz z kolejnymi sesjami zarówno oddech, jak i koordynacja ruchowa, ulegną poprawie, a wtedy będzie można zwiększać intensywność ćwiczeń. Każdy trening rozpoczynamy rozgrzewką, która powinna trwać co najmniej 3-5 minut. Trening właściwy wykonujemy przez 20-30 minut, a następnie uspokajamy oddech, wykonując wolniejsze ruchy.
Na koniec zaleca się rozciąganie, które zapobiega urazom i zwiększa sprężystość mięśni.
Gdzie kupić stepper skrętny? Lista producentów
Dobrych stepperów skrętnych można szukać między innymi u takich producentów jak inSPORTline, HMS, Marbo, Innova Goods, GoodHome, Precor.
Cena stepperów skrętnych
Tani stepper skrętny można kupić już za 250 złotych. Najdroższe, profesjonalne modele, osiągają cenę około 7000 złotych.
Opinie o stepperach skrętnych
Chcesz się podzielić swoimi doświadczeniami związanymi z wyborem lub użytkowaniem steppera skrętnego? Doskonale! Zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje wskazówki, porady i opinie o poszczególnych modelach stepperów.
Steppery skrętne / Ranking najlepszych
Szukasz dobrego steppera skrętnego? Zajrzyj do naszego rankingu! Znajdziesz w nim zestawienie najchętniej obecnie kupowanych modeli oraz porównanie cen u sprzedawców w sieci.
A Wy jaki rodzaj steppera skrętnego wybraliście? Z ramionami czy z linkami? Na opinie czekamy na forum poniżej.
Uwielbiam ćwiczenia na skrętnym stepperze. Takie niby nic, a po jakichś 20 minutach, nawet niezbyt szybkiego treningu, czuje się, jak całe ciało jest „rozruszane”. Super poprawia krążenie, a się człowiek nie zasapie.:P
Jakby się ktoś zastanawiał, to stepper z linkami jest moim zdaniem najlepszy, bo aktywizuje całe ciało. I jak poprzedniczka napisała, świetnie można się dzięki niemu rozruszać.