Uchwyty do robienia pompek

Uchwyty do pompek to jeden z tych przyrządów, które nie tylko zajmują niewiele miejsca i niewiele ważą, ale także pozwalają na doskonałe urozmaicenie treningów. A to tylko kilka z ich wielu zalet!

Jakie rodzaje rączek do pompek znajdziemy w sklepach, czym się różnią i na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Jeśli jesteś w trakcie wybierania dobrych uchwytów do pompek, to świetnie się składa, ponieważ tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie mogą się w związku z tym pojawić.

Zacznijmy jednak od samych pompek.

Uchwyty do robienia pompek Ranking
Jakie Uchwyty do robienia pompek?
Ranking najlepszych >>>

Co daje ćwiczenie pompek?

Pompki to ćwiczenia, które angażują całe ciało. Pomagają wzmocnić nie tylko klatkę piersiową, ale także barki, tricepsy, bicepsy, ramiona, a nawet brzuch i uda. Budują siłę, wytrzymałość i kondycję, dlatego stosuje się je zarówno w ćwiczeniach siłowych, jak i wytrzymałościowych.

Ich dużą zaletą jest fakt, że można je wykonywać wszędzie i to na różne sposoby (o których jeszcze będziemy mówić szerzej).

Uchwyty do pompek
Jakie uchwyty do pompek są najlepsze? Sprawdź ranking, porównaj ceny i przeczyta opinie.

Jakie efekty przynoszą ćwiczenia z uchwytami do pompek?

Do czego w takim razie przydają się przyrządy do pompek? Jednym z głównych powodów jest urozmaicenie treningu, które wbrew pozorom jest bardzo ważne, nie tylko dla naszego ciała, ale też dla samopoczucia.

Jakie jeszcze korzyści niosą za sobą rączki do pompek?

 • Oszczędzanie nadgarstków,
 • Możliwość wykonywania głębszych pompek,
 • Zwiększenie efektywności wykonywanych ćwiczeń,
 • Możliwość wykorzystania przy innych ćwiczeniach.

Jakie uchwyty do pompek wybrać i kupić?

Podpórki do pompek, jakie znajdziemy w sklepach ze sprzętem sportowym, wykonane mogą być z plastiku lub metalu. Dla osób o mniejszej wadze modele plastikowe mogą być wystarczające, jednak w przypadku większej wagi (jak na przykład u kulturystów) lepiej będzie wybrać modele metalowe.

Zwykle uchwyty do pompek przeznaczone są do stosowania dla osób o wadze do 100 lub 150 kg.

Obrotowe uchwyty do pompek

Obrotowe uchwyty do pompek zasługują tutaj na szczególną uwagę. Pozwalają one na zmianę pozycji rąk w trakcie wykonywania pompek. Najczęściej wykonuje się tu następujące ćwiczenie: ustawiamy rączki równolegle do tułowia w fazie górnej, a następnie, równocześnie z obrotem uchwytów do pozycji prostopadłej względem tułowia, przechodzimy do fazy dolnej.

Uchwyty obrotowe do robienia pompek dają możliwość obrotu o 90 stopni, a zmiana ich położenia w trakcie wykonywania pompek wpływa na zmniejszenie występujących w stawach niekorzystnych naprężeń.

Co więcej, wykonywanie ruchu obrotowego podczas ćwiczenia zmusza mięśnie do bardziej intensywnej pracy.

Jakie uchwyty do pompek
Jakie uchwyty do pompek wybrać i kupić? Mamy ranking, opinie i ceny.

Uchwyt w rączkach do pompek

Na rękojeściach rączek do pompek producenci stosują osłonę w postaci gumowych lub neoprenowych nakładek. To materiały, które zapobiegają powstawaniu odcisków, a do tego dobrze chłoną pot.

Ćwiczenia na uchwytach do pompek

Ćwiczenia z uchwytami do pompek są z pozoru proste, jednak wymagają najczęściej sporej siły. Zanim wybierzemy odpowiedni model takiego przyrządu, warto wiedzieć, że od rozstawu rąk podczas wykonywania pompek zależy partia mięśni, jakie będziemy wzmacniać.

Zobaczmy:

 1. Pompki wykonywane z rękami rozstawionymi na szerokość barków to najpopularniejsze ćwiczenie. W takim ustawieniu najbardziej aktywujemy tylne części mięśni naramiennych.
 2. Szeroki rozstaw rąk podczas wykonywania pompek pozwoli na wzmocnienie przednich części mięśni naramiennych.
 3. Rozstaw rąk na linii bioder lub brzucha w czasie wykonywania pompek to ćwiczenie dla zaawansowanych. W pozycji tej unosimy ciało w taki sposób, by stopy nie dotykały podłoża. Najbardziej angażuje się tu mięśnie trójgłowe ramienia i mięśnie naramienne.
 4. Pompki wykonywane w wąskim rozstawie uchwytów (nieco wężej niż linia barków) to ćwiczenie mocno angażujące tricepsy. Im wężej ustawimy ręce, tym pompki będą bardziej wymagające.

Inne rodzaje pompek

Uchwyty do pompek można wykorzystywać nie tylko do ćwiczeń w pozycji klasycznej. Warto zwrócić uwagę, że można z nimi wykonywać tak zwane pompki rzymskie (odwrotne) oraz pompki w staniu na rękach.

Na czym polegają?

Pompki rzymskie z uchwytami

Siadamy tyłem do uchwytów i opieramy o nie ręce. W tej pozycji podnosimy i opuszczamy ciało. Ćwiczenie to można wykonywać, kładąc uchwyty na podwyższeniu, na przykład na skrzynce. Dzięki temu zwiększymy zakres ruchu i zintensyfikujemy pracę mięśni trójgłowych (tricepsów).

Pompki w staniu na rękach z przyrządami

Jak można się domyślić po tytule, ćwiczenie to przeznaczone jest dla osób bardziej zaawansowanych, a zwłaszcza tych, które doskonale opanowały stanie na rękach. Pompki w staniu na rękach najbardziej angażują barki i mięśnie stabilizujące, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy.

Uchwyty do pompek a ćwiczenia na brzuch

Przyrządy do pompek sprawdzają się znakomicie w ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha i stanowią doskonałą alternatywę dla klasycznych „brzuszków”.

Oto dwa przykładowe ćwiczenia:

 • Siad prosty na podłodze. Dłonie na wysokości bioder zaciskamy na uchwytach. Teraz unosimy biodra i nogi, utrzymując ciężar ciała na rękach. W tej pozycji powoli przyciągamy kolana do klatki piersiowej, a następnie je prostujemy.
 • L-sit. Taka sama pozycja wyjściowa. Nie przyciągamy tu jednak kolan, ale staramy się utrzymać jak najdłużej wyprostowane nogi w powietrzu.

Ile kosztują uchwyty do pompek?

Uchwyty do robienia pompek
Uchwyty do robienia pompek / Gdzie kupić? Jaka cena? Sprawdź ranking i opinie!

Cena uchwytów do robienia pompek

Dobre podpórki do pompek można kupić już w cenie 30 złotych. Najdroższe, profesjonalne modele, mogą osiągać cenę około 500 złotych.

Gdzie kupić uchwyty do pompek? Lista producentów

Wśród producentów przyrządów do pompek można wymienić między innymi takie marki jak InSPORTline, Kettler, Allright.

Opinie o uchwytach do pompek

Stosowałaś/stosowałeś lub stosujesz uchwyty do pompek i chcesz się podzielić swoim doświadczeniem w tym zakresie? To świetnie! W sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie, uwagi i spostrzeżenia (i gorąco do tego zachęcamy!).

Ranking uchwytów do pompek

Wszystkich, którzy szukają dobrych rączek do pompek, zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Znaleźć w nim można zestawienie modeli, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. W rankingu można także wygodnie porównać ceny u poszczególnych sprzedawców w sieci.

Jakie uchwyty do robienia pompek Wy wybraliście? Czekamy na opinie na forum w komentarzach poniżej.

1 opinia na forum “Uchwyty do robienia pompek”

 1. Uchwyty do robienia pompek są rewelacyjne, przynajmniej dla mnie. Zawsze przy pompkach najtrudniejsze było dla mnie to, że bolały mnie nadgarstki, a z uchwytami 0 bólu.

  Odpowiedz

Dodaj opinie na forum