Wałek do pilatesu

Wałek do pilatesu to bardzo uniwersalny sprzęt sportowy, który pozwala na urozmaicenie treningów, ale również na znaczną poprawę kondycji, stanu mięśni i powięzi (by wymienić tylko kilka z korzyści, jakie może nam przynieść). W sklepach znajdziemy wiele rodzajów takich wałków, o różnej długości i średnicy, o różnej twardości i różnej powierzchni. Bardzo ciekawym i przydatnym rozwiązaniem są także wałki typu 2 w 1 lub nawet 3 w 1. Jaki wałek do pilatesu będzie w naszym przypadku najlepszy?

Jeśli szukasz dobrego modelu, to nie mogłaś/mogłeś trafić lepiej! Tutaj dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat takiego sprzętu.

Zacznijmy od początku.

Wałek do pilatesu Ranking
Jaki Wałek do pilatesu?
Ranking najlepszych >>>

Czym są i jak wyglądają wałki do pilatesu?

Wałki do pilatesu, nazywane też foam rollerami, to sprzęty sportowe wykonane z pianki o różnej grubości (będziemy jeszcze o tym mówić). Są one wytrzymałe i długo utrzymują swój kształt, który może być okrągły lub półokrągły. Ich powłoka jest łatwa do utrzymania w czystości i nie absorbuje brudu ani potu.

Powierzchnia wałków do pilatesu może być całkowicie gładka lub też lekko chropowata, karbowana, niekiedy z niewielkimi wypustkami.

Do czego służą takie wałki?

Wałek do pilatesu
Wałek do pilatesu / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Cena, opinie i ranking

Zobacz też jaki ekspander gumowy wybrać?

Zastosowanie wałków do pilatesu

Wałki, o których mowa, bardzo chętnie i z dużymi sukcesami, wykorzystuje się podczas zajęć pilatesu, jednak nie jest to ich jedyne zastosowanie. Świetnie sprawdzają się także w fizjoterapii i rehabilitacji (na przykład w chorobach kardiologicznych i neurologicznych, w profilaktyce upadków), a także zajęć fitness i jogi. Ćwiczenia z użyciem wałków do pilatesu przynoszą doskonałe rezultaty w poprawie stabilizacji i równowagi. Można je używać również w połączeniu z piłkami lekarskimi i taśmami oporowymi.

A to jeszcze nie wszystko!

Wałek do pilatesu to sprzęt sportowy, który wykorzystywany jest również z powodzeniem w ćwiczeniach rozciągających i rozluźniających.

Sprawdź też jaka mata do jogi kauczukowa jest najlepsza.

Przykładowe zastosowania wałka do pilatesu

Warto wykorzystać wałek do pilatesu przed treningiem, przygotowując tkankę do wysiłku. W tym celu wykonujemy krótkie rolowania po 8-12 razy w każdym wybranym miejscu ciała. Z kolei po treningu możemy poddać się dłuższemu rolowaniu (60 sekund na wybraną partię ciała), co przyspieszy regenerację mikrourazów mięśniowych.

I jeszcze jedna ważna sprawa.

Dobroczynne działanie masaży z zastosowaniem wałka do pilatesu docenią również osoby, których zawody wymagają długotrwałego siedzenia, na przykład kierowcy czy też pracownicy biurowi. Masaże wałkiem do pilatesu likwidują napięcia powstające pomiędzy powięzią a mięśniami.

Jak już wspomnieliśmy, wałki do pilatesu mogą mieć różną twardość.

Zobaczmy!

Jaki Wałek do pilatesu
Jaki Wałek do pilatesu wybrać i kupić? Cena, ranking i opinie ćwiczących pilates

Sprawdź też jaka mata wibracyjna do ćwiczeń sprawdzi się u Ciebie.

Twardość wałków do pilatesu

Wybór wałka o odpowiedniej twardości będzie zależał w głównej mierze od stopnia napięcia naszych mięśni.

  • Osobom o bardzo spiętych, bolesnych i przykurczonych mięśniach poleca się miękkie wałki do pilatesu, które przy wielokrotnych powtórzeniach pozwolą na przyniesienie efektu rozluźnienia. To również najlepsze wałki dla osób szczupłych i o słabo rozbudowanych mięśniach.
  • Wałki do pilatesu o średniej twardości są uniwersalne. Można je stosować dla wszystkich partii mięśni i są odpowiednie również dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z foam rollerem.
  • Twarde wałki do pilatesu przeznaczone są dla osób, które już wcześniej stosowały rolowanie, a także dla osób o dużej masie ciała i dobrze rozbudowanych mięśniach, również o słabym napięciu.

Zobacz też jaki twister do ćwiczeń wybrać.

Wymiary wałków do pilatesu

Na polskim rynku znaleźć można wałki do pilatesu o różnych wymiarach, a dla przykładu podajmy kilka z nich:

  • Długość 90 cm i średnica 15 cm,
  • Długość 80 cm i średnica 18 cm,
  • Długość 45,5 cm i średnica 15 cm,
  • Długość 45 cm i średnica 15 cm,
  • Długość 43 cm i średnica 14 cm,
  • Długość 30 cm i średnica 10 cm,

Zestawy wałków do pilatesu

Bardzo ciekawym, a przy tym praktycznym rozwiązaniem, jest zestaw wałków do pilatesu, przy czym zaznaczmy, że mieszczą się one jeden w drugim. Na przykład w przypadku wałka 3 w 1 (który będzie służył do ogólnorozwojowego treningu ciała), mamy wałki o wielkości 45 cm x 15 cm, 45 cm x 10 cm i 45 cm x 5 cm, przy czym pierwsza wartość oznacza długość wałka, a druga jego średnicę. Wałek zewnętrzny będzie służył do ćwiczeń na ziemi w każdej pozycji. Dzięki niemu poprawimy napięcie skóry i będziemy stymulować mięśnie do zwiększonego wysiłku.

Co więcej, ćwiczenia z użyciem takiego wałka wpływają korzystnie na krążenie. Wałek wewnętrzny jest miękki i nadaje się do klasycznych ćwiczeń, na przykład takich, jakie oferuje joga. Pełni funkcję wspomagającą w momentach, gdy zaistnieje problem w przyjęciu danej pozycji.

Wałek znajdujący się w samym środku zestawu to drążek masujący, który służy do masażu obolałych mięśni po wysiłku, pozwalając na szybszą regenerację i poprawę krążenia krwi.

Najlepszy Wałek do pilatesu
Najlepszy Wałek do pilatesu

Gdzie kupić wałek do pilatesu? Producenci

Dobre wałki do pilatesu znaleźć można w ofercie między innymi takich producentów jak Sissel, ULTRAMEDIC Sport, NMC, Tiguar, Proworks.

Cena wałków do pilatesu

Najtańsze wałki do pilatesu kupimy już za niewiele ponad 20 złotych. Cena najdroższych modeli sięga 270 złotych.

Opinie o wałkach do pilatesu

Stosujesz od dawna wałki do pilatesu w swoich treningach? A może masz taki wałek od niedawna i chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi jego stosowania? Masz pytanie lub wątpliwość dotyczące tego sprzętu? Jeśli na którekolwiek z postawionych pytań odpowiedź jest twierdząca, to świetnie! W naszej sekcji komentarzy można zamieszczać swoje opinie, uwagi lub porady dotyczące wyboru i stosowania wałków do pilatesu.

Wałek do pilatesu / Ranking najlepszych

Jak widać, istnieje wiele rodzajów wałków do pilatesu, dlatego wybór tego najlepszego może być trudny. Od dłuższego już czasu szukasz dobrego wałka do pilatesu i przejrzałaś/przejrzałeś już wiele modeli? A może dopiero zaczęłaś/zacząłeś poszukiwania? Niezależnie od tego, na jakim etapie wybierania jesteś, to zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem. Zestawiliśmy w nim modele wałków do pilatesu, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących. W rankingu można też w wygodny sposób porównać opisy i ceny poszczególnych produktów.

Dodaj opinie na forum