Wioślarz do ćwiczeń

Wioślarz do ćwiczeń w warunkach domowych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą poprawić swoją kondycję i wzmocnić mięśnie całego ciała. Regularne treningi z użyciem wioseł do ćwiczeń pozwalają między innymi na zwiększenie sprawności fizycznej i szybkie spalanie kalorii.

Jakie jeszcze efekty mogą przynieść ćwiczenia na wioślarzu? Jak wybrać odpowiedni model takiego sprzętu i na co zwrócić uwagę?

Pozostań z nami i sprawdź!

Wioślarz do ćwiczeń Ranking
Jaki Wioślarz do ćwiczeń?
Ranking najlepszych >>>

Czym jest wioślarz do ćwiczeń?

Wioślarz do ćwiczeń nazywany jest również symulatorem wiosłowania lub też trenażerem wioślarskim. To specjalistyczny przyrząd do trenowania, na którym wykonywane są podobne ruchy, jak na łódce wioślarskiej. Dzięki takiemu urządzeniu można przeprowadzić w domu między innymi intensywny trening cardio.

Na wioślarza do ćwiczeń składają się przede wszystkim system pozwalający na wykonywanie wspomnianych ruchów pod obciążeniem, ruchome siedzisko zamontowane na szynie oraz naciąg z uchwytem.

Wioślarz do ćwiczeń
Wioślarz do ćwiczeń / Jaki najlepszy? Ranking, cena i opinie

Jaki wioślarz do ćwiczeń kupić? Rodzaje przyrządów

W sklepach znaleźć można różne rodzaje wioślarzy, a różnią się one głównie rodzajem oporu i napędu.

Zobaczmy, w czym rzecz:

 • System magnetyczny. Opór i hamowanie generowane są tu poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Opór sterowany jest tu przy pomocy pokrętła. Uznaje się, że wioślarz z systemem magnetycznym pozwala na dobrą precyzję sterowania i stabilność. Generuje też niewielki hałas podczas ćwiczeń.
 • System mechaniczny. Za opór i hamowanie odpowiadają tu działania mechaniczne.
 • System hydrauliczny. Opór sterowany jest tu poprzez tłoki, wprawiane w ruch poprzez ruchy wiosła.
 • System wodny. Działa podobnie do systemu hydraulicznego z tą różnicą, że za opór odpowiedzialne są tu zbiorniki z wodą znajdujące się w wiośle.

Zobacz także jaki rower treningowy do domu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wioseł do ćwiczeń?

Jak w przypadku wszystkich przyrządów do ćwiczeń, tak i tutaj, istnieje kilka parametrów i szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Mogą one zaważyć znacznie na komforcie i bezpieczeństwie późniejszego użytkowania.

Jakie detale mogą okazać się decydujące?

 1. Nośność. Przed zakupem sprzętu treningowego należy bezwzględnie sprawdzić ten parametr. Dotyczy to zwłaszcza osób o wadze przekraczającej 100 kg.
 2. Siodełko. Musi być wygodne i ergonomiczne. Najlepsze modele to te wyposażone w łożyska kulkowe.
 3. Regulacja obciążenia. Powinna być łatwo dostępna i prosta w obsłudze.
 4. Wyświetlacz. Pozwala na kontrolę treningu (będziemy jeszcze o nim mówić szerzej za chwilę).

Dane na monitorze wioślarza do ćwiczeń

Dane wyświetlane na monitorze wioślarza do ćwiczeń pozwalają na obserwację i kontrolę treningu. Mogą one działać bardzo motywująco, zwłaszcza w przypadku osób początkujących. Na wyświetlaczu najczęściej znajdują się takie dane jak czas, tempo, puls, ilość spalonych kalorii, ilość wykonanych ruchów czy ilość pokonanych kilometrów.

Jaki Wioślarz do ćwiczeń
Jaki Wioślarz do ćwiczeń wybrać i kupić? Cena, opinie i ranking

Przygotowanie do treningu na wioślarzu do ćwiczeń

Ćwiczenia z użyciem wioślarza są wymagające, dlatego warto się do nich dobrze przygotować, by uniknąć ewentualnego nadwyrężenia mięśni.

W jaki sposób zaczynamy ćwiczenia na wioślarzu?

 • Siadamy na siodełku i ustawiamy wybrany opór (najczęściej mamy go w skali od 1 do 10). Osoby początkujące mogą najpierw ustawić poziom 5.
 • Ustawiamy stopy na wyznaczonych do tego miejscach i zapinamy je klamrami. W ten sposób zapewniamy sobie optymalną stabilność i zapobiegamy zsunięciu się nóg w czasie szybkiej pracy.
 • Prostujemy się, odciągając łopatki do tyłu i wypinając do przodu klatkę piersiową.
 • Prostujemy nogi, odjeżdżając tym samym do tyłu i przyciągamy jednocześnie do siebie wiosła do ćwiczeń.

Sprawdź także jaki stepper skrętny wybrać i kupić.

Na czym polega prawidłowa praca na wioślarzu do ćwiczeń?

Znajdujemy się w pozycji startowej (opisanej powyżej). Wychylamy się do przodu, pilnując cały czas, by plecy pozostawały proste. Ugięcie powinno wychodzić z bioder. Zaraz po wykonaniu tego ruchu uginamy nogi w kolanach, co prowadzi do przesunięcia się siedziska do przodu. Prostujemy nogi w kolanach, odchylamy plecy do tyłu, przyciągamy wiosła do ćwiczeń do klatki piersiowej.

Całą sekwencję powtarzamy równo w szybkim tempie.

I jeszcze jedna mała uwaga.

Ważne, by w początkowym etapie ćwiczeń na wioślarzu opanować płynność opisanego powyżej ruchu. Dopiero potem przychodzi czas na przyspieszanie i zwiększanie oporu.

Jakich efektów możemy się spodziewać po ćwiczeniach na wioślarzu?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ćwiczenia na wioślarzu przynoszą szereg korzyści dla naszego zdrowia i kondycji. Oto dokładniejsza lista rezultatów regularnych treningów na tym urządzeniu:

 • Wykształcenie masy mięśniowej,
 • Intensywne spalanie kalorii,
 • Poprawa wydolności serca i płuc,
 • Poprawa sprawności fizycznej,
 • Wzmocnienie mięśni pleców, ramion, barków, łydek, brzucha, pośladków, nóg.

Dla kogo wioślarz do ćwiczeń?

Trening wykonywany na wioślarzu do ćwiczeń przypomina prawdziwe wiosłowanie na wodzie. Polecany jest on jako trening cardio oraz aerobowy. To przyrząd, który może być stosowany do ćwiczeń przez dorosłych oraz młodzież powyżej 14. roku życia. Dobra wiadomość jest taka, że ćwiczenia te może wykonywać zwykle każda osoba, ponieważ istnieje tu niewielkie ryzyko kontuzji. Trening z wiosłem do ćwiczeń świetnie sprawdza się u osób z nadwagą, bo pozwala na szybkie pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Standardowo trening wykonuje się trzy razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Co więcej, wioślarz do ćwiczeń może być również wykorzystywany podczas rehabilitacji, ponieważ pozwala na wzmocnienie wielu partii mięśni, jednocześnie nie obciążając stawów.

Najlepszy Wioślarz do ćwiczeń
Najlepszy Wioślarz do ćwiczeń

Gdzie kupić wioślarza do ćwiczeń? Producenci

Wioślarze do ćwiczeń znajdziemy między innymi w ofercie takich producentów jak inSPORTline, York, Hammer, Finnlo czy HMS.

Cena wioślarzy do ćwiczeń

Tani wioślarz do ćwiczeń kupimy zwykle w cenie około 1000 złotych. Najdroższe modele (wybierane zwykle przez kluby fitness) mogą kosztować kilka tysięcy złotych.

Opinie o wioślarzach do ćwiczeń

Używasz lub używałaś/używałeś wioślarza do ćwiczeń? Chcesz się podzielić swoimi uwagami lub udzielić innym wskazówek? W takim razie zapraszamy do sekcji komentarzy, w której można zamieszczać swoje opinie i porady dotyczące zakupu wioślarza do ćwiczeń.

Wioślarz do ćwiczeń / Ranking najlepszych

Zastanawiasz się, jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać? Zajrzyj do naszego rankingu! Zestawiliśmy w nim modele, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród kupujących.

Dodaj opinie na forum