Wózki biegowe

Wózki biegowe to najlepszy sposób, by mimo malucha pod opieką wciąż dbać o swoją kondycję. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć po ciąży, czy też bieganie zawsze było Twoją pasją, będzie to odpowiedni wybór. Umożliwia rodzicielstwo bez wyrzeczeń, nie musimy bowiem rezygnować ze swojego hobby. Trzeba jednak odpowiednio się do tego przygotować, przede wszystkim zaopatrzyć się we właściwy wózek.

Na co zwrócić uwagę w sklepie i jakie wózki biegowe są najlepsze? Kiedy można zacząć ich używać? Ile kosztuje taka przyjemność? Oto wątpliwości, które najczęściej trapią rodziców. Odpowiadamy na nie w naszym poradniku.

Wózki biegowe – co to jest?

Może zastanawiacie się, jak wyglądają wózki biegowe i czy w ogóle warto kupować taki środek transportu dla naszego malucha, skoro mamy już zwykłą spacerówkę czy gondolę. To jednak nie jest najlepsze wyjście, zwykły wózek jest przystosowany konstrukcyjnie do spokojnych spacerów, a nie maratonów. Dziecko wewnątrz jest narażone na zbyt duże wstrząsy, co w najgorszym przypadku może skutkować zespołem dziecka potrząsanego.

Na szczęście producenci wózków biegowych znają potrzeby rodziców i przygotowali rozwiązania, które pozwalają na uprawianie joggingu bez szkody dla malucha. Nie musimy go też zostawiać w domu, organizować opieki.

Wózki biegowe
Wózki biegowe / Jaki wybrać? Gdzie kupić? Opinie, cena i ranking

Wózki biegowe a zwykłe spacerówki – różnice

Pamiętajmy, że nie każdy wózek trzykołowy nadaje się do biegania z dzieckiem. Różnice tkwią także w innych elementach konstrukcyjnych. Przede wszystkim, potrzebna jest odpowiednia amortyzacja, by dziecko nie odczuwało wstrząsów na nierównej nawierzchni. Bardzo przydatny jest również hamulec ręczny, zwłaszcza gdy zamierzamy nie tylko z dzieckiem biegać, ale też jeździć na rolkach. Przednie koło nie może być skrętne, ponieważ niosłoby to za sobą zbyt duże ryzyko wypadku.

Najlepiej więc wybierać dobre wózki biegowe, tak zwane joggery, a zwykłe spacerówki, czy to trzy-, czy czterokołowe, pozostawić sobie na rekreacyjny spacer.

Kiedy zacząć używać wózka biegowego?

Kiedy można rozpocząć bieganie z dzieckiem? W pierwszych tygodniach po ciąży taki wysiłek jest niewskazany nawet dla świeżo upieczonej mamy. Kobieta często boryka się z bolesnością w obrębie ewentualnych szwów, a organizm oczyszcza się i regeneruje po porodzie. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego warto nieco poczekać z bieganiem z dzieckiem.

Wózki biegowe, w których maluch podróżuje na siedząco, nadają się oczywiście tylko dla dzieci, które opanowały już samodzielne siadanie. Zwykle ma to miejsce między 6 a 10 miesiącem życia. Jeśli w wózku można rozłożyć oparcie całkowicie na płasko, teoretycznie sprawdzi się również u młodszych dzieci, jednak małych niemowląt nie warto narażać na odczuwalne wstrząsy ze względu na ich delikatną budowę. Gdy bardzo nam się śpieszy do tego typu aktywności, poczekajmy przynajmniej, aż maluch zacznie sztywno trzymać głowę.

Wózki do biegania
Wózki do biegania / Ranking, cena i opinie

Jaki wózek biegowy wybrać i kupić?

Szeroka oferta, obejmująca różnorodne wózki biegowe, sprawia, że każdy powinien dobrać coś dla siebie. Z drugiej strony multum możliwości może sprawić, że wybór jest jeszcze trudniejszy, bo właściwie nie wiemy, na co zwracać uwagę.

By znaleźć najlepszy wózek biegowy do swoich i dziecka potrzeb, powinniśmy zwrócić uwagę na:

  1. Zabezpieczenia,
  2. Koła,
  3. Ergonomię,
  4. Wentylację i ochronę,
  5. Dodatkowe atuty.

Zabezpieczenia w wózku biegowym

Najlepsze wózki biegowe to te, które zapewniają komfort rodzicowi, a dziecku – bezpieczeństwo. W tym celu wykorzystywane są różne systemy, w zależności od konkretnego modelu. Jeśli chodzi o pasy, najczęściej możemy spotkać:

  • Pięciopunktowe – biegnące przez klatkę piersiową dziecka, zapinane na brzuszku lub w kroku i idące w kierunku bioder,
  • Trzypunktowe – również biegną od ramion przez klatkę piersiową, ale zapinają się klamrą w kroku i nie trzymają bioder. Są tak samo stabilne, jednak więksi chłopcy mogą się w nich skarżyć na dyskomfort w okolicach intymnych, na które naciska klamra.

Przestrzegamy przed zapinaniem malucha tylko pasem biodrowym. O ile w przypadku spokojnego spaceru i grzecznego dziecka takie rozwiązanie często się sprawdza, o tyle wózki biegowe są znacznie bardziej narażone na wywrotkę. Dopóki dziecko znajduje się w obrębie wózka, jest przy tym chronione przez jego konstrukcję, tymczasem przypięte jedynie pasem biodrowym może wypaść i na przykład uderzyć głową o chodnik. Podczas biegania warto także zadbać o to, by zamknąć pałąk bezpieczeństwa czy zapiąć suwak w przypadku bardziej zabudowanych wózków.

Koła w wózkach do biegania

Poza pasami i systemami bezpieczeństwa, dobre wózki biegowe są także wyposażone w solidne koła. Im są one większe, tym więcej miejsca wozidło zajmuje po złożeniu. Jednak warto po nie sięgać, ponieważ duże, pompowane koła oznaczają lepszą amortyzację i większy komfort na wybojach. W większości wózków do biegania spotkamy trzy koła – jedno z przodu i dwa z tyłu – choć znajdą się także modele z dwoma kołami z przodu, tyle że ustawionymi bliżej siebie. Ważne, by koło lub koła z przodu wózka biegowego blokowały się przed obrotem.

Ergonomia w wózkach biegowych

Wspomnieliśmy już, że najlepsze wózki biegowe zapewniają komfort obu stronom – dziecku i rodzicowi. Zwróćmy więc uwagę, czy wózek posiada prowadnicę regulowaną do wzrostu rodzica oraz koszyk, do którego możemy spakować niezbędne rzeczy. Przyda się także hamulec ręczny oraz niezawodny hamulec nożny, który należy zablokować za każdym razem, gdy choć na chwilę puszczamy prowadnicę wózka.

Ze strony dziecka o komforcie wózka biegowego decyduje głównie siedzisko. Powinno być pokryte miękkim wypełnieniem, a tapicerka nie może wchłaniać płynów lub musi dać się wyprać. Maluchowi przyda się schowek na picie lub przekąskę, a jeśli urządza sobie drzemki w czasie naszych przebieżek – możliwość rozłożenia oparcia na płasko.

Wentylacja i ochrona w wózkach biegowych

Sezon letni to czas, kiedy najczęściej wykorzystujemy nasze wózki biegowe. Z tego powodu wybrany przez nas model powinien zapewniać maluchowi odpowiednią ochronę przed przegrzaniem. Najważniejsza jest wentylacja, dlatego przestrzegamy przed nakrywaniem wózka pieluchą. Zamiast tego sięgnijmy po duży, mocno wysunięty daszek przeciwsłoneczny, blokujący promienie UV. Przyda się także moskitiera, by do dziecka nie dostał się żaden niebezpieczny owad, jak również folia przeciwdeszczowa, gdyby w połowie trasy z wózkiem biegowym dopadła nas niepogoda.

Jakie wózki biegowe są najlepsze?

Szukając najlepszych wózków biegowych, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego właściwie potrzebujemy i do jakich aktywności nam się przyda taki „pojazd”. Na rynku możemy znaleźć na przykład zabudowane wózki sportowe, w których dziecko znajduje się w siatkowej kabinie. Zapewniają najlepszą ochronę, a jednocześnie większość z nich można zmodyfikować tak, by nadawały się także jako przyczepka rowerowa.

Jakie Wózki biegowe
Jakie Wózki biegowe najlepsze? Opinie, cena i ranking

Cena wózków biegowych

Ile kosztują wózki biegowe? Wszystko zależy od wariantu, na jaki się zdecydujemy. Za podstawowy model zapłacimy około 400 zł, podczas gdy najdroższe wózki biegowe mogą kosztować nawet 4000 zł.

Gdzie kupić wózki biegowe?

Dobre wózki biegowe znajdziemy w ofercie sklepów internetowych, a także u stacjonarnych sprzedawców akcesoriów dla dzieci i wózków dziecięcych oraz w niektórych sklepach sportowych. Producenci to na przykład Graco, Baby Jogger, Mountain, X-Lander i inni. W poszukiwaniu najlepszych wózków biegowych warto zajrzeć do sklepu https://hoplano.com/wozki-do-biegania aby porównać ceny i opinie użytkowników.

Wózki biegowe – opinie

Mieliście już okazję biegać z dzieckiem? Jak Wam się podobała taka aktywność i kiedy zaczęliście? A może dopiero ją planujecie – jeśli tak, to co Was do niej przekonuje? Czekamy na Wasze opinie o wózkach biegowych w komentarzach.

Wózki biegowe / Ranking najlepszych

W poszukiwaniu odpowiedniego środka transportu dla malucha, najlepiej udać się do sklepu eksperckiego i zapytać pracujących tam specjalistów. Jeśli jednak nie macie takiej możliwości, bo na przykład w okolicy nie ma takiego sprzedawcy, koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych wózków biegowych.

Dodaj opinie na forum